لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

«پیروز و احتمال انقراضش»؛ توله یوز ایران طاقت نیاورد


پیروز توله باقی مانده از یوز ایران پس از چند هفته درگیری با بیماری کلیوی تلف شد.
پیروز توله باقی مانده از یوز ایران پس از چند هفته درگیری با بیماری کلیوی تلف شد.

ساعاتی پس از اینکه علیرضا شهرداری، فعال محیط زیست و عکاس حیات وحش، خبر از آغاز دیالیز «پیروز» توله ده ماهه یوز ایران داد، خبر آمد که «پیروز تلف» شده است.

علیرضا شهرداری در صفحه خود در فضای مجازی نوشته بود: «دیالیز پیروز در بیمارستان مرکزی تهران با همکاری مسئولان کنسرسیوم دیالیز ایران شروع شد و پیروز داخل اتاق جراحی رفت.»

ساعاتی پس از آن خبری مخابره شد که حکایت از «تلف» شدن «پیروز» توله ده ماهه یوز ایران پس از طی روزهای پر درد بیماری کلیوی داشت.

پیروز آخرین فرزند از سه توله به دنیا آمده «ایران» بود که به دلیل اشتباه تیم پزشکی و دست زدن به بدن شان بعد از عمل سزارین زودرس از سوی مادر طرد شده بودند.

سه توله‌ای که از یوز ایرانی با عمل سزارین متولد شد اما تنها «پیروز» زنده مانده بود.
سه توله‌ای که از یوز ایرانی با عمل سزارین متولد شد اما تنها «پیروز» زنده مانده بود.

علیرضا شهرداری، فعال محیط زیست و تیمارگر حیات وحش، کسی بود که در حدود ۷۰ روز همراه با «پیروز» یعنی تنها توله زنده مانده در پروژه تکثیر یوز در اسارت، در اتاقی در هتل مدیران سازمان محیط زیست در انفرادی مانده بود تا به کمک همکارانش، توله‌ای را نجات دهد که دو برادرش خیلی زود تلف شدند.

حالا و پس از ده ماه و بر اثر بیماری کلیوی ایجاد شده که کارشناسان زیست محیطی می‌گویند می‌تواند ناشی از عوارض تصمیمات اشتباهات بدو تولد این توله یوزها در خوراندن شیر خشک نامناسب یا استرس‌های ناشی از زندگی تنها در اسارت باشد، با پایانی غم انگیز، قصه‌اش به پایان رسید.

پیروز و احتمال انقراضش، بخشی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بخش بزرگی از جامعه شده بود، تا حدی که در جریان اعتراضات سراسری ماه‌های گذشته در ایران تکه‌ای از ترانه مشهور «برای» هم بود و بارها نام و عکس‌هایش در سطح گسترده و جهانی بازنشر شد.

بامداد روز جمعه پنجم اسفند، «پیروز» توله یوزپلنگ ایرانی که در شرایط اسارت در پارک پردیسان تهران نگهداری می‌شد، به دلیل مشکل دفع به بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران منتقل و ساعاتی بعد مرخص شد، اما چند روز بعد یک بار دیگر این توله یوز به بیمارستان انتقال یافت تا با توجه به تداوم مشکل یبوست مزمن و پایدار نشدن وضعیت سلامتی، تحت نظر دامپزشکان متخصص قرار گرفت.

غلامرضا ابدالی، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست همان زمان در توضیح مشکل جسمانی پیروز گفته بود: یبوست مزمن و مشکل دفع که برای «پیروز» پیش‌آمده است، ناشی از نارسایی کلیوی مادرزادی این حیوان است که باعث شده اکنون میزان الکترولیت‌های خون «پیروز» تنظیم نباشد و در نتیجه، عمل دفع به‌خوبی انجام نشود. البته دامپزشکان متخصص در حال حاضر برای تنظیم این الکترولیت‌ها تلاش می‌کنند و با توجه به وضعیت جسمانی این حیوان، فعلا باید در بیمارستان بستری باشد.

این ادعای ابدالی، ساعاتی بعد با تردید برخی از متخصصان دامپزشکی روبه‌رو شد که مشکل کلیوی پیروز را به احتمال مصرف خوراک نامناسب و آسیب ناشی از آن مرتبط دانستند.

XS
SM
MD
LG