لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

با اتصال به سیستم سویفت؛ اقتصاد عراق از ایران جدا می‌شود 


دلار - Dollar
دلار - Dollar

عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق خبر داد که عراق به زودی به سیستم سوئیفت متصل می‌شود و این مساله باعث می‌شود که به تعبیر او «برخی از ابزارهای دورزدن تحریم‌ها» از دست جمهوری اسلامی خارج شود.

علی شریعتی در مورد تأثیر تصمیم اخیر ایالات متحده مبنی بر ایجاد محدودیت بر ورود دلار از عراق گفت: «این تصمیم آمریکا بخشی از واقعیت بازار ارز کشور است.» او با اشاره به اینکه «عراق به زودی به سیستم سوئیفت متصل می‌شود» از محدود شدن «ابزارهای دورزدن تحریم‌ها» و تاثیر آن بر بازار ارز گفت و اما تاکید کرد: «البته تمام مسولان سعی دارند تمام داشته‌ها در بخش ارزی را وارد بازار کرده تا به آرامش برسد.»

با ورود ایالات متحده آمریکا به موضوع قاچاق ارز به ایران و همراهی دولت عراق در این سیاست گذاری محمد السودانی، نخست وزیر عراق برای جلوگیری از ورود دلار به ایران، روز شنبه ۱ بهمن نیروهای زبده ضد تروریسم آن کشور را، که معمولا از آنها برای مبارزه با شبه‌نظامیان اسلامگرا استفاده می‌شود، برای تعطیل کردن کسب‌و کار فروشندگان ارز قاچاق به جمهوری اسلامی ایران اعزام کرد.

آمریکا قصد دارد همراه با تحریم‌ها بر سر برنامه هسته‌ای و دیگر مسائل مورد اختلاف، فشار بر جمهوری اسلامی را افزایش دهد. این اقدام دولت عراق تامین دلار در ایران را با مشکلات بیشتری مواجه کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز بانک فدرال رزرو نیویورک - یکی از بانک‌های سیستم بانک مرکزی در آمریکا - در ماه نوامبر محدودیت‌های شدیدتری را بر معاملات بین‌المللی دلاری بانک‌های تجاری عراق اعمال کرد.

یک مقام ارشد بانکی گفت که ایالات متحده این پیام روشن را به مقامات عراقی فرستاده است: «اگر قوانین جدید را رعایت نکنید بانک مرکزی عراق جریمه خواهد شد.»

به زعم کارشناسان، سودانی، که در ماه اکتبر به قدرت رسید، برای اطمینان یافتن از این که درآمدهای نفتی عراق و امور مالی آن با مجازات‌های آمریکا مواجه نمی‌شود «به تعامل خوب با آمریکا» متکی است و همچنین برای مبارزه با شبه نظامیان «دولت اسلامی» به کمک واشنگتن نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG