لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

پیشروی دلار به سمت ۴۹ هزار تومان 


بازار ارز در ایران همچنان بی‌ثبات
بازار ارز در ایران همچنان بی‌ثبات

در آغاز نخستین روز کاری هفته در ایران دلار همچنان روند صعودی خود را ادامه می‌دهد و نکته قابل توجه شتاب روند افزایش قیمت است که همین موضوع باعث رسیدن دلار به ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومان در ساعت اولیه فعالیت بازار شد.

تجارت نیوز در گزارش از روند قیمت دلار در بهمن ماه نوشت که در یک ماه‌ گذشته‌، یعنی از آخرین هفته دی‌ماه تا ۲۷ بهمن‌ماه، قیمت دلار ۱۱/۳ درصد رشد داشته است. این مقدار رشد قیمت، معادل افزایش چهار هزار و ۸۲۰ تومانی قیمت دلار در یک ماهه بهمن‌ است.

تحلیلگران بازار معتقدند نهاد پولی کشور،‌ طی بیش از ۴۰ روزی که محمدرضا فرزین سکان بانک مرکزی را در دست گرفته است، تلاش زیادی کرده تا قیمت را در کف کانال ۴۰ هزار تومانی نگه دارد. آنها می‌گویند اما قیمت دلار بدون توجه به «حرف‌درمانی» راه خود را رفته و از «زور و دستور» پیروی نمی‌کند.

رسانه‌های ایران همچنین گزارش داده‌اند که روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه «درهم» به کانال ۱۳ هزار تومانی ورود کرد و تحلیلگران ارزی معتقدند نرخ حواله «درهم» این روزها بیشترین نقش را در جریان قیمتی دلار دارد. روز گذشته نیز قیمت «درهم» در نیمه کانال ۱۳ هزار تومان باز شد اما در ادامه روز کمی کاهش داشت و با قیمت ۱۳ هزار و ۴۶۰ تومان معامله شد.

برخی فعالان بازار مدعی بودند امارات متحده عربی پس از سفر دو هفته قبل معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، سخت‌گیری برای حواله درهم به ایران را بیشتر کرده و به همین دلیل درهم در تهران «ترمز بریده است.»

فعالان بازار از افزایش احتیاط صرافی‌ها و بانک‌های بزرگ برای کار با مشتریان ایرانی می‌گفتند که برخی از آنها حتی به طور کامل کار با ایرانیان را متوقف کرده‌اند.

در دومین هفته بهمن‌ماه سختگیری ورود دلار از عراق به ایران مطرح شد. شایعاتی نیز از ممانعت طالبان برای ورود دلار به ایران در هفته سوم بهمن ماه سر زبان‌ها افتاد. این در حالی است که برخی شرکت‌های پوششی که برای دورزدن تحریم‌ها در کشورهای همسایه فعال بودند نیز با مشکلاتی مواجه شدند.

XS
SM
MD
LG