لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

اعتراض ۹ استاد دانشگاه آزاد به «حذف و برخورد تلفنی»: گویی هیچ‌گاه وجود نداشته‌ایم


دانشگاه آزاد
دانشگاه آزاد

شماری از استادان اخراج‌شده دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد تهران در نامه‌ای از «اعلام تلفنی بازنشستگی خود» انتقاد کرده‌اند و نوشته‌اند: «حذف و برخورد چنان بود که گویی ما هیچگاه وجود نداشته‌ایم و هر گاه سیستم اراده کند، بی درنگ قادر به حذف ما از صحنه است.»

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، ۹ استاد دانشگاه آزاد تهران مرکز در نامه‌ای به رئیس دانشگاه آزاد نوشته‌اند در حالی که سرگرم «برگزاری امتحانات» بودند دفتر ریاست دانشکده، تلفنی و «بدون هیچ مقدمه قبلی» از آنها خواست «به امور اداری مراجعه و تشریفات بازنشستگی خود را انجام» دهند.

این ۹ استاد دانشگاه آزاد در نامه خود به محمدمهدی تهرانچی به بندهای «مبهم و غیرشفاف» در اساسنامه دانشگاه آزاد اعتراض کرده‌اند و می‌گویند «واژه غیرانتفاعی و غیردولتی، زمینه اعمال سیاست‌های یک بام ودو هوا و یک تبعیض فاحش» به وجود آور‌ه است.

آنها از سیاست‌های اعمال شده بر دانشگاه انتقاد کرده‌اند و می‌گویند این دانشگاه را به یک «بنیاد غیر شفاف مالی بر پایه ظلم وبی عدالتی» تبدیل کرده است.

سوسن صفاوردی، علی‌اکبر امینی، ساجدی، علیرضا رادمهر، حسین تفضلی، د‌ی‌دخت صادقی، محمدعلی خسروی، ملک‌تاج خسروی، و بیژن نیری، ۹ استادی هستند که حکم بازنشستگی برایشان صادر شده است.

هیچ‌یک از این افراد به سقف ۳۰ سال بازنشستگی نرسیده‌اند.

دکتر سوسن صفاوردی، پیشتر به «رویداد ۲۴» گفته بود که در دو سه سال گذشته بیش از ۱۵ نفر «خارج از دانشکده» دروس تخصصی آنها را بر عهده گرفته‌اند.

این استاد دانشگاه گفته بود که رئیس دانشکده می‌خواست تدریس توسط افراد «انقلابی» و «پیرو ولایت فقیه» انجام شود و در چند ترم اخیر شاهد «یک پاکسازی نرم» در دانشکده بودند.

او همچنین گفته بود معیار «یکسان‌سازی» است و قصد دارند افرادی در این مناصب قرار بگیرند که «بله‌قربان‌گو» باشند.

حذف این اساتید دانشگاه آزاد تازه‌ترین موج اخراج و تعلیق استادان دانشگاه‌ها به خاطر حمایت از اعتراضات سراسری ایران و قرار گرفتن در کنار دانشجویانشان است.

کانال تلگرام «شوراهای صنفی دانشجویان کشور» از محروم شدن چند استاد دیگر از تدریس نیز در ر‌وزهای گذشته خبر داده است.

مرتضی مردیها عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، زهرا خشک‌جان استادیار دانشگاه باهنر کرمان، امیر مازیار و کوروش گلناری از اعضای هیأت علمی دانشگاه هنر تهران از جمله موارد حذف اساتید از دانشگاه‌ها در رابطه با اعتراضات سراسری ایران هستند.

XS
SM
MD
LG