لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

بازنگری در مقررات جذب اساتید دوتابعیتی در دانشگاه‌ها؛ موج تازه تسویه اساتید در راه است


یک مقام مسئول از بررسی طرحی خبر داد که در صورت تصویب نحوه جذب اساتید دوتابعیتی تغییر خواهد کرد.
یک مقام مسئول از بررسی طرحی خبر داد که در صورت تصویب نحوه جذب اساتید دوتابعیتی تغییر خواهد کرد.

دبیر ستاد «راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور» از برنامه‌ریزی برای پایان حضور اساتید دو تابعیتی در دانشگاه‌های ایران خبر داد.

منصور کبگانیان با اشاره به نامه‌نگاری‌های صورت گرفته توسط «برخی دانشگاه‌ها» گفت: «قانون استخدام این اساتید نیاز به بازنگری دارد و ما حدود ۲ تا ۳ سال کار کارشناسی روی آن انجام داده‌ایم.»

کبگانیان به رؤسای دانشگاه‌ها وعده داد که می‌دهم که «با حضور دستگاه‌های ذی نفع مانند وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، شورای امنیت ملی» راه حلی برای آنچه «مشکل اساتید دوتابعیتی» نامید پیشنهاد خواهد شد تا به قول او «مشکل آنها حل شود.»

این مقام مسئول با تاکید براینکه «رسیدگی به این موضوع در اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی» است از اعلام جزییات بیشتر پس از تصویب طرح پیشنهادی خبر داد. نکته‌ای که نشان می‌دهد پیشنهادی در این زمینه در شورای عالی انقلاب فرهنگی در دست بررسی است.

به نظر می‌رسد باید منتظر تسویه بسیاری از اساتید برجسته‌ در دانشگاه‌های ایران بود چرا که برای مثال به گفته محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران حدود ۳۰ درصد از ۸۰ استادی که هرسال عضو هیئت علمی دانشگاه تهران می‌شوند دوتابعیتی بوده و تحصیلات خارج از کشور دارند.

XS
SM
MD
LG