لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

رسانه‌های ایران آمارهای رئیسی را قبول ندارند؛ «رئیس جمهور فله‌ای آمار می‌دهد» 


عکس آرشیوی- حضور ابراهیم رئیسی در برنامه «دست خط» در ایام انتخابات ریاست جمهوری در ایران
عکس آرشیوی- حضور ابراهیم رئیسی در برنامه «دست خط» در ایام انتخابات ریاست جمهوری در ایران

برخی از رسانه‌های داخلی ایران چندساعت پس از سخنان ابراهیم رئیسی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی آمار ارائه شده از طرف او را راستی آزمایی کرده و معتقدند رئیس دولت در دام «کم سوادی و فرصت طلبی اطرافیان خود» افتاده است و کماکان آمار «فله‌ای» ارائه می‌کند.

«اصلاحات پرس» یکی از رسانه‌های منتقد است که در این باره نوشت: جناب آقای رئیسی! به نظر می‌آید عده‌ای از اطرافیان‌تان با استفاده از عدم اشراف شما به موضوعات کلان کشور اطلاعات و آمار نادرستی به شما می‌دهند که حتی معاون وزارتخانه مربوطه آن را قبول ندارد.

به نوشته وب سایت «خبرآنلاین» ابراهیم رئیسی شب گذشته ۱۱ بهمن‌، در حالی از احیای ۳ هزار واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل خبر داد که پیش‌تر و در ۱۹ دی‌ماه رسولیان، معاون وزیر صمت این تعداد ۲ هزار واحد اعلام کرده بود.

خبرآنلاین همچنین نوشته است ابراهیم رئیسی قبل از آمدن «به مصاحبه تلویزیونی یک طرفه خود» چون می‌داند مجری او را به چالش نمی‌کشد «حتی زحمت مطالعه آمار رسمی را به خود نداده است.»

در ادامه، خبرآنلاین به بخشی از سخنان رئیسی در مورد نرخ تورم اشاره می‌کند و می‌نویسد: [ابراهیم رئیسی] در حالی مدعی کاهش تورم به ۴۰ درصد شد که هفته گذشته مرکز آمار کشور تورم سالانه دی ماه را ۴۶/۳ درصد و تورم نقطه به نقطه را ۵۱/۳ اعلام کرده است‌. به زبان ساده یعنی خانوارهای کشور نسبت به دی ماه پارسال مخارجشان ۵۱ درصد افزایش داشته است.

ارائه آمار اشتباه و غیر واقعی از طرف ابراهیم رئیسی در گذشته هم محل نقد بود. هفته گذشته پایگاه اینترنتی فراز نوشت که رئیسی گفته است که «مستندات ما از جمله کد بیمه، کد ملی و محل اشتغال نشان می‌دهد که وعده ایجاد قریب به یک میلیون شغل، محقق شده است.» این ادعا در حالی مطرح شده بود که گزارش روز چهارم بهمن ماه مرکز آمار ایران روایتی کاملا متفاوت از آمار اشتغال دارد و نصف آمار اعلامی رئیسی است.

آمارسازی رئیسی صدای برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز درآورده و پس از حضور او در مجلس، نماینده آبادان گفته است: «آمارهایی که توسط رئیس دولت طی دو جلسه در صحن مجلس ارائه شد، بعضاً خطا و غیرواقعی بوده است؛ ما شخص آقای رئیسی را انسانی صادق و وارسته می‌دانیم، بنابراین این آمارهای غیرواقعی ناشی از آماری است که اطرافیان و دولتمردان به رئیس جمهوری ارائه می‌دهند.»

XS
SM
MD
LG