لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۷

تداوم سرمای زمستانی و احتمال اختلال در گازرسانی: ۹۰ درصدِ ایران هفته آینده «زیر صفر» خواهد بود 


اختلال در گازرسانی در شهرهای مختلف ایران در زمستانی سرد.
اختلال در گازرسانی در شهرهای مختلف ایران در زمستانی سرد.

سازمان هواشناسی ایران پیش‌بینی کرده است که در «هفته آینده» دمای هوای بیش از «۹۰ درصد» از مناطق کشور به «زیر صفر» درجه برسد. بر اساس گزارش این نهاد دولتی و وابسته به وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی، «سرمای محسوسی» هفته اول بهمن‌ماه مناطق مختلف ایران را فرا خواهد گرفت.

بارش برف زمستانی و کاهش دمای هوا در هفته‌های گذشته، موجب بروز قطعی گاز در چندین شهر ایران و اختلال در خدمات‌رسانی آن برای بسیاری دیگر از مشترکان شد.

بر پایه این گزارش، شدت «کاهش دما» در نقاطی از «شمالغرب، غرب، دامنه‌های زاگرس، البرز و خراسان شمالی-رضوی-جنوبی «بین ۱۳ الی ۲۸ درجه سلسیوس زیر صفر» می‌رسد.

در همین راستا، پیش‌بینی شده است که به دلیل کاهش دما و شدت یافتن سرمای هوا در این بازه زمانی، «مصرف گاز» نیز «افزایش» یابد.

در همین رابطه، مدیر مرکز راهبری شبکه گاز ایران می‌گوید در دی‌ماه ۷۵ درصد از گاز تولیدی در بخش خانگی و تجاری مصرف شد.

به گفته محمدرضا جولایی روند روبه رشد مصرف گاز در کشور همچنان ادامه دارد و بخش صنعتی و نیروگاهی کشور تنها ۲۵ درصد از مصرف گاز تولیدی را به خود اختصاص داده است.

تامین گاز مصرفی یکی از چالش‌های جمهوری اسلامی است که برغم قطع گاز صنایع و نیروگاه‌ها بازهم گاز مشترکان خانگی قطع و جایگاه‌های «سی ان جی» از مدار خارج شدند.

از سوی دیگر، بررسی جدیدترین گزارش شرکت دولتی مدیریت منابع آب ایران از میزان بارش‌ها در ۳۱ استان کشور نشان می‌دهد که در اغلب استان‌ها «کاهش بارش‌ها» در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته و آمار متوسط درازمدت (۵۴ ساله) وجود دارد.

بارش‌های «۲۵ استان» کشور از «ابتدای مهرماه تا ۲۳ دی‌ماه» سال جاری، نسبت به میزان متوسط بارش‌ها در مدت مشابه درازمدت نیز «منفی» بوده است.

XS
SM
MD
LG