لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

اختصاصی| جزئیاتی درباره یکی دیگر از کشته‌شدگان ۲۵ آبان ایذه؛ میلاد سعیدیان‌جو را با دو گلوله کشتند


میلاد سعیدیان‌جو‌، یکی از کشته شدگان ۲۵ آبان ایذه
میلاد سعیدیان‌جو‌، یکی از کشته شدگان ۲۵ آبان ایذه


میلاد سعیدیان‌جو‌، یکی از شهروندان اهل ایذه است که در ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - همان روزی که کیان پیرفلک کشته شد - جانش را از دست داد و رسانه‌های حکومتی از او با عنوان «شهید» یک «حمله تروریستی» نام می‌برند. اما یک منبع مطلع و نزدیک به خانواده به صدای آمریکا می‌گوید که میلاد سعیدیان‌جو «رژیم را قبول نداشت» و اعضای خانواده او نیز به دلیل شعارهای سر داده شده علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای در مراسم چهلم میلاد، احضار شده‌اند.

این منبع مطلع که به دلایل امنیتی نمی‌خواهد نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت میلاد سعیدیان‌جو، متولد ۱۰ اسفند ۱۳۷۵، در یک مغازه نان فانتزی در اهواز کار می‌کرد اما در روز ۲۵ آبان در خیابان حافظ جنوبی و در مقابل مسجد صاحب الزمان ایذه حضور داشت که مورد اصابت گلوله قرار گرفت. خانواده سعیدیان‌جو در ابتدا از طریق تماس تلفنی یکی از آشنایان از ماجرا خبردار می‌شوند و برای یافتن او به بیمارستان‌ها، ‌سردخانه‌ها،‌ دادگاه، پاسگاه‌ها و مقر سپاه در شهر ایذه مراجعه می‌کنند، اما پاسخی به آنها داده نمی‌شود.

یک روز بعد، ماموران آگاهی ایذه با مراجعه به منزل خانواده سعیدیان‌جو، از آنها می‌خواهند که برای شناسایی به سردخانه اهواز مراجعه کنند. نهایتا پیکر بی‌جان میلاد سعیدیان‌جو روز ۲۶ آبان‌ توسط برادرش در سردخانه اهواز شناسایی می‌شود؛ در حالی که تنها برای چند لحظه اجازه داشته پیکرش را ببیند اما در همان فرصت متوجه جای دو گلوله روی سینه برادرش می‌شود. در گواهی فوت میلاد نیز «اصابت پرتابه فلزی پرشتاب نظیر ترکش گلوله» به عنوان علت مرگ نوشته شده است.

پس از ماجرای ۲۵ آبان ایذه، مقامات و رسانه‌های حکومتی بلافاصله تلاش کردند تا آن را به یک «حمله تروریستی» منتسب کرده و از کشته شدن ۷ شهروند و مجروح شدن ۱۲ تن دیگر خبر دادند. اما این روایت با اظهارات صریح مادر کیان پیرفلک در روز خاکسپاری این کودک ۹ ساله زیر سوال رفت. زینب مولایی‌راد به صراحت اعلام کرد ماموران خودروی آنها را به گلوله بسته‌اند.

بنیاد شهید ایذه در تاریخ ۲۶ آبان ماه در تماسی با خانواده سعیدیان‌جو به آنها اعلام می‌کند که یک روز بعد برای تحویل جنازه و خاکسپاری به آرامستان «روضه الزهرا» در ایذه مراجعه کنند، ‌درخواستی که با مخالفت خانواده مواجه شده و خواستار انتقال پیکر میلاد به روستای راسفند می‌شوند. در نهایت با اصرار خانواده، پیکر میلاد سعیدیان‌جو ، روز ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱ با حضور گسترده نیروهای امنیتی و تحت تدابیر شدید امنیتی، در آرامستان روستای راسفند، در کنار آرامگاه پدر خود به خاک سپرده می‌شود.

به گفته این منبع آگاه، خانواده سعیدیان‌جو تلاش می‌کنند تا لااقل مراسم چهلم میلاد را آن گونه که خود می‌خواهند برگزار کنند اما ماموران اجازه حضور یک گروه نوازنده سنتی را نمی‌دهند و تلاش می‌کنند تا از برگزاری مراسم جلوگیری کنند اما با این وجود جمعیت قابل توجهی در آرامستان حاضر شده و علیه جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای نیز شعار داده می‌شود. همین مساله باعث احضار یکی از خواهران و برادر میلاد سعیدیان‌جو به مراجع امنیتی می‌شود.

این منبع نزدیک به خانواده سعیدیان‌جو می‌گوید خانواده کشته شدگان ایذه به شدت تحت فشار هستند و حتی تهدید شده‌اند که در صورت رسانه‌ای کردن جزئیات مرگ عزیزانشان، دیگر اعضای خانواده را نیز از دست خواهند داد.

XS
SM
MD
LG