لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۶

خانواده پیرفلک: روایت‌های جعلی از «قتل» کیان را نمی‌پذیریم


کیان پیرفلک
کیان پیرفلک

خانواده کیان پیرفلک در بیانیه‌ای اعلام کردند که «روایت‌های جعلی و غیرواقعی از قتل» این کودک کشته شده در ایذه را نمی‌پذیرند و به هر یک از اهالی این شهرستان که «قرار است با جعل واقعیت به عنوان قاتل» این کودک کشته شده در اعتراضات معرفی بشود، «پیشاپیش رضایت» می‌دهند.

بر اساس بیانیه‌ای که شامگاه سه‌شنبه در صفحه سجاد پیرفلک، عموی کیان کودک ۹ ساله کشته شده، خانواده پیرفلک، گفته‌اند: «نسبت به هر کس از اهالی ایذه که قرار است با جعل واقعیت به عنوان قاتل کیان معرفی شود، پیشاپیش رضایت دادیم.»

در این بیانیه با قدردانی از همدردی و هم‌دلی «ملت ایران»، از جمله مردم ایذه و «طایفه گورویی» و «ایل بزرگ دیناران»، بنا بر «شواهد میدانی» تأکید شده است که «هویت شلیک‌کنندگان به ماشین میثم پیرفلک» برای «وجدان‌های بیدار کاملا واضح، مشخص و غیرقابل تغییر» است.

خانواده پیرفلک همچنین عنوان کرده است: «ما تحت هیچ شرایطی روایت‌های جعلی و غیرواقعی از قتل جاویدنام کیان و مجروح شدن میثم پیرفلک را نمی‌پذیریم.»

در این بیانیه با اشاره به «نقش سیاسی اجتماعی قوم بختیاری در تحولات دو سده اخیر ایران»، به «مسئولان تصمیم‌گیر» اعلام شده است: «ما هیچ گونه شکایتی از اسامی مطرح شده در رسانه‌های رسمی و شهروندان ایذه‌ای در بازداشت را نداریم و انتساب عملیات‌های تروریستی و خرابکارانه به قوم اصیل، نجیب، وطن‌دوست و آزادی‌خواه بختیاری را دور از شأن و جایگاه این قوم بزرگ می‌دانیم.»

خانواده پیرفلک با استقبال از «اراده واقعی» مسئولان برای «معرفی قاتلان واقعی» کیان، گفته‌اند: «در غیر این صورت، پیشاپیش رضایت خود را نسبت به تمام کسانی که از میان مردم ایذه با جعل روایت حادثه به عنوان قاتل کیان پیرفلک معرفی شوند، اعلام می‌داریم.»

بیانیه خانواده کیان پیرفلک که در صفحه اینستاگرام عموی او، سجاد پیرفلک منتشر شده است.
بیانیه خانواده کیان پیرفلک که در صفحه اینستاگرام عموی او، سجاد پیرفلک منتشر شده است.

کیان پیرفلک ۹ ساله شامگاه ۲۵ آبان زمانی که به همراه پدر و مادرش میثم پیرفلک و زینب مولایی‌راد و برادر سه ساله‌اش رادین در ماشین شخصی در میدان هلال احمر ایذه بودند هدف شلیک نیروهای امنیتی با سلاح جنگی قرار گرفتند. در پی آن تیراندازی کیان جان باخت و پدرش به‌شدت زخمی شد.

پنجم دی، در مراسم چهلم کیان پیرفلک که با حضور جمعیت قابل توجهی در ایذه برگزار شد، حاضران علاوه بر سر دادن شعارهای ضدحکومتی، با شعار «مجاهد اعدام بشه، ایذه قیامت می‌شه» نسبت به خطر اعدام یکی از معترضان بازداشت‌شده به نام مجاهد کورکور هشدار دادند.

همچنین در آن مراسم کاغذی در دست حاضران بود که روی آن نوشته شده بود «بسیجی به ما دروغ نگو، کیان داداش مجاهده.»

گفته می‌شود مقامات حکومتی چند تن از اهالی ایذه را بازداشت کرده‌اند و سعی دارند «قتل کیان» را «به گردن آنها بیاندازند.» مجاهد کورکور که در حمله نیروهای حکومتی به روستاهای ایذه در روز ۲۹ آذر بازداشت شده، یکی از افرادی است که برای اعتراف به دست داشتن در حمله ۲۵ آبان زیر فشار است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG