لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۹

با وجود مخالفت زنان و اعتراضات؛ دادستان کل ایران: برداشتن حجاب اجباری جرم مشهود است


در حالی دادستان کل ایران برداشتن حجاب را جرم می‌داند، زنان زیادی از پوشیدن حجاب اجباری خودداری می‌کنند
در حالی دادستان کل ایران برداشتن حجاب را جرم می‌داند، زنان زیادی از پوشیدن حجاب اجباری خودداری می‌کنند

در حالیکه در یکماه اخیر شایعاتی درباره کوتاه آمدن مقامات جمهوری اسلامی مطرح شده بود، محمدجعفر منتظری دادستان کل ایران در نشست روز یکشنبه ۴ دی ماه به خبرنگاران گفت که برداشتن حجاب اجباری «جرم مشهود» است.

وی گفت که در چند ماه اخیر از برنامه‌های دشمنان این بود حریم‌ها را بشکنند و خطوطی که برای جمهوری اسلامی قائلیم را کنار بزنند از جمله حجاب و دیدید چقدر تبلیغات کردند و ترغیب کردند که خانم‌ها و دخترخانم‌ها حجاب را بردارند و آن‌ها هم مرتکب جرم مشهود شدند.

وی افزود: «قانون وقتی در داخل و مرزهای جمهوری اسلامی رعایت حجاب را برای زن‌ها در مناظر عمومی الزامی کرده نمی‌توانیم بگوییم [مسئله] شخصی است.»

از صد روز پیش که مهسا امینی بعد از بازداشت پلیس گشت ارشاد جان باخت، ایران شاهد اعتراضات گسترده‌ای بوده است. معترضان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی هستند.

یک ماه پیش با اظهارات ضد و نقیض زمزمه‌هایی از برداشتن گشت ارشاد مطرح شد. حتی برخی رسانه‌های بین المللی گمان کردند که جمهوری اسلامی قصد لغو گشت ارشاد و پایان سختگیری برای حجاب اجباری را دارد اما با موضع گیری افراد محافظه‌کار و مذهبی مشخص شد که حکومت چنین قصدی ندارد.

در هفته های اخیر ترانه علیدوستی بازیگر سینما مشهورترین چهره مخالف حجاب اجباری بود که توسط قوه قضائیه ایران بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG