لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

اعتراضات سراسری؛ ماموران به تجمع مسالمت‌آمیز مردم جوانرود حمله کردند


اعتراضات سراسری ایران، جوانرود استان کرمانشاه، شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری ایران، جوانرود استان کرمانشاه، شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱

در یکصد و هفتمین روز از اعتراضات سراسری، نیروهای حکومتی به معترضان در جوانرود حمله کردند. گزارش‌ها از اعتصاب در بازار تهران حکایت دارند و علاوه بر تجمع‌های اعتراضی در این منطقه مرکزی از پایتخت، در سمیرم و نجف‌آباد نیز اعتراضات در جریان است.

بر اساس گزارش‌ها در روز شنبه ۱۰ دی، نیروهای یگان ویژه، سپاه و بسیج هم‌زمان با مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات در جوانرود، استان کرمانشاه، به مردم حمله کردند.

منابع صدای آمریکا می گویند نیروهای امنیتی که بیشتر آنها اعضای سپاه پاسداران بودند، مسیر‌های منتهی به آرامستان «حاجی ابراهیم» را مسدود و به تجمع مسالمت آمیز مردم حمله کردند.

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داده است که در جوانرود تاکنون یک شهروند به نام «برهان الیاسی» کشته شده و هشت تن از جمله یک کودک زخمی شده‌اند.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی هم نشان می دهد که نیرو های حکومتی به داخل خودرو و خانه های مردم گاز اشک آور پرتاب کرده اند.

در یک گزارش ویدئویی، فضای جوانرود ملتهب دیده می‌شود؛ صدای شلیک گلوله می‌آید و معترضان شعار «مرگ بر خامنه‌ای» می‌دهند.

ویدئویی دیگر، شماری از شهروندان را نشان می‌دهد که تلاش می‌کنند زخمی‌شده‌ها را با خودرو شخصی از محل دور کنند.

یک گزارش تصویری، جمعیت انبوهی را نشان می‌دهد که در مقابل خانه برهان الیاسی، جوان ۲۲ ساله‌ای که امروز شنبه بر اثر شلیک نیروهای حکومتی کشته شد، تجمع کرده‌اند.

همچنین معترضان در جوانرود شعار می‌دهند: «کل ایران برادرند، کشته خون رهبرند»

بنا بر گزارش‌های شهروندی، هم‌زمان شماری از کسبه بازار تهران روز شنبه ۱۰ دی مغازه‌ها را بسته‌اند و اعتصاب کرده‌اند.

راوی یک گزارش شهروندی می‌گوید ساعت ۱:۵۰ دقیقه بعدازظهر شنبه دهم دی، «بازار کفاش‌ها همه بسته‌اند. درگیری هم بالا سر میدان ۱۵ خرداد بسیار زیاد است.»

همچنین برگزاری تجمع‌هایی در محدوده بازار تهران گزارش شده است. بنا بر گزارش‌های ویدئویی، فضای منطقه بازار در مرکز پایتخت، ملتهب است.

معترضان در مرکز تهران شعار می‌دهند: «فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی.»

هم‌زمان با اعتصابات و اعتراضات تهران، شماری از معترضان در نجف‌آباد اصفهان با راهپیمایی در خیابان شعار می‌دهند: «دلارامون تو لبنان، جوان‌هامون تو زندان.»

در سمیرم، دیگر شهر استان اصفهان نیز معترضان در خیابان سرود «بیزارم از دین شما، نفرین به آیین شما» را هم‌خوانی می‌کنند.

اعتراضات سراسری ایران از ۲۶ شهریور پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی آغاز شده و تا امروز در همه استان‌های ایران جریان دارد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG