لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

خبرگزاری ایلنا با انتشار گزارشی از افزایش فشارهای امنیتی بر خبرنگارانش خبر داد


بیش از ۵۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تاکنون بازداشت شده‌اند
بیش از ۵۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار از آغاز اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ تاکنون بازداشت شده‌اند

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، صبح دوشنبه، با انتشار خبری با عنوان «ایلنا پیگیر وضعیت خبرنگار بازداشتی خود است» از افزایش فشارهای امنیتی به خبرنگاران خود خبر داد.

این خبرگزاری ضمن تاکید بر پیگیری‌های انجام شده توسط مسئولین این رسانه پس از بازداشت رضا اسدآبادی توسط اطلاعات سپاه، از اتهامات منتسب به خبرنگار خود اظهار بی‌اطلاعی کرد.
ر

ضا اسدآبادی، خبرنگار حوزه کارگری خبرگزاری ایلنا، چهارشنبه شب هفته گذشته توسط اطلاعات سپاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او چند روز بعد با خانواده خود تماس گرفت، اما سخنی از اتهامات احتمالی خود نزد.

خبرگزاری ایلنا در این گزارش از احضار و اخذ تعهد از خبرنگاران این رسانه در استان‌ها و شهرهای مختلف توسط «نهادهای امنیتی» خبر داد و تاکید کرد که « از آنها تعهداتی درخصوص نحوه انتشار اخبار اتخاذ شده است.»

بنابرهمین گزارش، سرپرست خبرگزاری ایلنا در اصفهان نیز برای چند شب بازداشت و برای سرپرست خبرگزاری ایلنا در استان قزوین نیز حکم ممنوعیت یک‌ماهه از کار خبری صادر شده است.

در اعتراضات چند ماه گذشته در شهرهای مختلف، کارگران و فعالان کارگری بخشی از جمعیت فعال در اعتراضات و اعتصابات بودند که حکومت تلاش داشته از خبررسانی در مورد آن جلوگیری کند.

ایلنا همچنین از توقیف گذرنامه دبیر ورزشی این خبرگزاری خبر داد که «پس از هماهنگی‌های لازم برای پوشش اخبار جام جهانی عازم قطر بود.»

در روزهای گذشته، پس از هک خبرگزاری فارس توسط یک گروه هکری، اسناد و مدارکی منتشر شد که حکایت از برنامه‌ریزی نهادهای امنیتی حکومت برای کنترل فضای ورزشی مرتبط با جام‌جهانی و اعزام کنترل شده نیروهای همراه خود به قطر برای مهندسی پوشش خبری این رویداد جهانی داشت.

XS
SM
MD
LG