لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

انتصاب‌های انقلابی در هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب


میثم نیلی و احمد شاکری دو عضو جدید هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب در جمهوری اسلامی ایران
میثم نیلی و احمد شاکری دو عضو جدید هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب در جمهوری اسلامی ایران

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی «میثم نیلی» از چهره‌های دارای نسبت سببی با خود و «احمد شاکری» از فعالان حوزه کتاب نزدیک به محمود احمدی‌نژاد را به عنوان اعضای جدید «هیات نظارت بر نشر کتاب» منصوب کرد.

رئس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی این انتصاب را بر اساس مصوبه بیست و ششم مهرماه «شورای عالی انقلاب فرهنگی» که همزمان ریاست آن را نیز بر عهده دارد، انجام داده و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ کرده است.

محمدحسین ظریفیان، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکم تیرماه در ارتباط با شرح وظایف این شورای حوزه کتاب، گفته بود هیأت‌های نظارت بر ضوابط نشر کتاب‌های بزرگسال و کودک و نوجوان، «نقش جدی» در پیشبرد «سیاست‌ها، اهداف و مطالبات» آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در حوزه کتاب دارند و «بازوهای شورای عالی انقلاب فرهنگی» در این حوزه نیز هستند.

  • برادر داماد رئیس‌جمهور

میثم نیلی با نام کامل «میثم نیلی احمدآبادی» متولد ۵۹ در اصفهان و فرزند «حسین نیلی احمدآبادی» است که در زمان ریاست‌جمهوری علی خامنه‌ای (رهبر کنونی جمهوری اسلامی) و نخست‌وزیری میرحسین موسوی، به مدت یک دوره «وزیر معادن و فلزات» بود، در دولت بعد رای نیاورد و سرانجام مدیر یک مجموعه صنعتی زیر نظر وزارت دفاع ایران شد.

زهرا سجادی، دبیرکل مجمع زنان انقلاب اسلامی نیز مادر او و از فعالان پیشین «جبهه پایداری» است. «مقداد» برادر او هم همسر ریحانه‌السادات رئیسی، دختر ابراهیم رئیسی، رئیس دولت کنونی جمهوری اسلامی ایران است.

میثم نیلی دارای سابقه حضور در بخش امور استان‌های ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی و صاحب امتیازی تارنمای «رجانیوز» از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی است، مدرک کارشناسی کشاورزی از دانشگاه صنعتی اصفهان دارد و همزمان با حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران «عضو هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی» نیزهست.

  • داستان‌نویس انقلابی

احمد شاکری سردبیر کنونی فصلنامه قلم، متولد سال ۵۲ در تهران و جزو «نویسندگان جبهه فرهنگی انقلاب» محسوب می‌شود که با ادبیات غیر دینی یا سکولار مرزبندی جدی دارد. او همواره در اظهارنظرهای خود خواستار رسیدن به چیزی تحت عنوان «ادبیات دینی» است.

احمد شاکری در طول دولت دوم محمود احمدی‌تژاد، رئیس‌جمهور اسبق جمهوری اسلامی ایران نیز عضو هیئت علمی یا از داوران «جایزه جلال» به عنوان یکی از مهم‌ترین رخدادهای منطبق با سیاست‌های حکومت در حوزه داستانی و کتاب بوده، هرچند بعدها در دولت حسن روحانی تبدیل به منتقد چنین جوایزی شد.

احمد شاکری برخلاف میثم نیلی دیگر عضو منصوب هیات نظارت بر ضوابط نشر کتاب، دست کم دارای سوابق ادبی همچون عضویت در شورای سردبیری ماهنامه ادبیات داستانی، عضو و هیئت مدیره انجمن قلم ایران و عضو هیئت علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و سابقه عضویت در این شورا با حکم محمود احمدی‌نژاد نیز بوده است.

وضعیت نشر کتاب در دهه‌های اخیر در ایران فراز و نشیب‌های زیادی به خود دیده است. سیستم ممیزی و اعمال سانسور در دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی بسیاری از ناشران مستقل در ایران را به ورطه ورشکستگی رسانده است.

در سال‌های اخیر با توجه به محدودهای فراوان در عرصه نشر کتاب، تیراژ چاپ کتاب و فروش کتاب سیر نزولی داشته و تعدادی از کتابفروشی‌ها و ناشران کتاب فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG