لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

تحصن دانشجویان دانشگاه‌های کشور در اعتراض به سرکوب‌های گسترده


دانشجویان همزمان با اعتراضات سراسری ایران، اقدام به برگزاری تحصن‌های اعتراضی کرده‌اد
دانشجویان همزمان با اعتراضات سراسری ایران، اقدام به برگزاری تحصن‌های اعتراضی کرده‌اد

جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف ایران از صبح امروز در اعتراض به آنچه «سرکوب‌های گسترده» اعلام داشته‌اند، دست به اعتراض و تحصن در محیط‌های آموزشی یا مقابل آنها زده‌اند.

این تجمعات در پی آن شکل گرفت که روزهای گذشته خبرهایی از ممنوعیت ورود یا ممنوعیت تحصیل برخی از دانشجوبان معترض ماه اخیر منتشر و از ورد برخی از آنها به محل‌های تحصیل یا خوابگاه خود توسط حراست دانشگاه‌ها جلوگیری شد.

در همین ارتباط، مدیریت دانشگاه علامه‌ طباطبایی تهران که در روزهای گذشته شاهد برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز دانشجویان معترض بوده، با ارسال پیامک‌هایی به برخی از آنها، اعلام کرده بود به دلیل «رفتارهای خلاف مقررات»، به مدت «یکماه» از خوابگاه و دانشگاه «اخراج» می‌شوند.

بر اساس اعلام شوراهای صنفی دانشجویان کشور در کانال اطلاع‌رسامی خود، بسیاری از دانشگاه‌های کشور از جمله علامه طباطبایی، بهشتی، الزهرا، دانشگاه آزاد تهران واحدهای جنوب و غرب، صنعتی شریف، امیرکبیر و خواجه نصیر دانشجویان تحصن کرده‌اند.

شدت سرکوب و برخورد با تجمع‌های دانشجویی در روزهای گذشته تا آنجا بود که روابط عمومی دانشگاه آزاد واحد ‎تهران شمال درباره درگیری نیروهای امنیتی و گروه‌های موسوم به «لباس شخصی» با دانشجویان معترض، اعلام داشت که تجمع روز یکشنبه هشتم آبان‌ماه «یادبود کشته‌شدگان ‎شاهچراغ» بوده و تاکید کرد: برخی افراد با «چوب و چماق» به مراسم دانشجویان حمله کردند و «صحن دانشگاه بهم ریخت.»

XS
SM
MD
LG