لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۹

ادامه فشارهای امنیتی بر سینماگران ایرانی؛ دلیل بازداشت علی احمدزاده روشن نیست


علی احمدزاده٬ کارگردان سینما

در ادامه فشارهای امنیتی بر سینماگران و هنرمندان در ایران، علی احمدزاده، نویسنده و کارگردان پس از احضار به یک نهاد امنیتی بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌ها، بازداشت او روز سه‌شنبه هشتم شهریورماه صورت گرفته است، اما خبر آن روز جمعه برای نخستین‌بار توسط رادیو فردا منتشر شد.

از علت بازداشت علی احمدزاده خبری در دست نیست، اما این کارگردان پیشتر با انتشار مطالبی روی صفحه اینستاگرام خود از عملکرد برخی سینماگران نزدیک به حکومت ایران انتقاد کرده بود.

در سال‌های گذشته برخی از فیلم‌های این کارگردان سینما از جمله «مهمونی کامی»، «پدیده» و «مادر قلب‌اتمی» مجوز اکران عمومی نگرفته یا توقیف شده‌اند.

طی ماه‌های اخیر فشارهای امنیتی بر سینماگران و هنرمندان افزایش یافته است.

محسن امیریوسفی، مجتبی میرتهماسب و مجید برزگر سه تن از سینماگرانی‌اند که در روزهای گذشته به نهادهای امنیتی احضار و در رابطه با امضای بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» تفهیم اتهام شده‌اند.

محمد رسول‌اف، مصطفی آل احمد و جعفر پناهی٬، سه فیلمساز سرشناس نیز تیرماه امسال در رابطه با امضای این بیانیه بازداشت شدند. مصطفی آل‌احمد پس از یک ماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد٬ اما دو همکار وی همچنان در زندان به سر می‌برند.

بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» در پی اعتراض‌ها پس از ریزش ساختمان متروپل آبادان به امضای حدود ۱۷۰ سینماگر رسید. این بیانیه از نیروهای نظامی و انتظامی خواسته بود که به سرکوب معترضان پایان دهند.

طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه نهادهای امنیتی شماری از سینماگران را تحت فشار گذاشته‌اند که امضای خود را از پای این بیانیه بردارند.

علاوه بر این فشارها، سازمان سینمایی ایران از بررسی فهرستی از هنرمندان خبر داده بود که قرار است فعالیت هنری آنان ممنوع شود.

موج جدید سرکوب و بازداشت سینماگران ایرانی با انتقادهای جهانی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG