لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

سرنوشت مذاکرات هسته‌ای در گرو حل اختلافات ایران و آمریکا بر سر سپاه پاسداران


نشست کمیسیون مشترک برجام در وین (آرشیو)
نشست کمیسیون مشترک برجام در وین (آرشیو)

با گذشت حدود یک ماه از توقف مذاکرات احیای برجام و ایران و آمریکا یکدیگر را مسئول اتخاذ تصمیمات و تعیین سرنوشت این مذاکرات می‌دانند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۱۵ فروردین‌ماه با انتشار توییتی ضمن تاکید مجدد بر «خطوط قرمز» جمهوری اسلامی، آمریکا را مسئول توقف مذاکرات دانست.

حسین امیرعبداللهیان روز یکشنبه نیز در یک تماس تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، سرنوشت توافق هسته‌ای را در گرو تصمیمات واشنگتن دانسته بود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نیز روز دوشنبه ۱۵ فروردین‌ماه در نشست خبری خود با بیان مواضع پیشین جمهوری اسلامی، اعلام کرد که توافق معطل تصمیم سیاسی آمریکا است.

وی گفت توافق در دسترس است اگر آمریکا بداند که «ایران از خطوط قرمز خود رد نمی‌شود و از خواسته‌های خود کوتاه نخواهد آمد.»

سعید خطیب‌زاده در ادامه افزود که «دولت آمریکا هنوز تصمیم خود را نگرفته و نسبت به گذشته پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است.»

این اظهارات در حالی است که وزارت خارجه آمریکا چهار روز پیش اعلام کرده بود که مسئولیت اتخاذ تصمیمات برای حل موضوعات باقی‌مانده در مذاکرات بر عهده تهران است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پیشتر گفته بود توقف مذاکرات وین به دلیل اختلافات میان ایران و آمریکا است و ممکن است هفته‌ها به طول انجامد.

بنا بر اظهارات طرفین، درخواست ایران از آمریکا برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی به مانع اصلی این مذاکرات تبدیل شده است.

مذاکرات احیای برجام به گفته کشورهای اروپایی طرف برجام به دقیقه ۹۰ رسیده بود که ایران درخواست حذف نام سپاه از فهرست تروریستی را مطرح کرد و این در حالی است که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید «این موضوع ربطی به برجام ندارد.»

از سوی دیگر جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، روز ۱۳ فروردین‌، نگرانی‌های چین و روسیه در مورد ادامه معاملات تجاری با ایران را از دلایل توقف مذاکرات هسته‌ای دانست.

مسکو پیشتر از واشنگتن خواسته بود متعهد شود که پس از احیای برجام تحریم‌های جدید غرب علیه روسیه بر روابط اقتصادی‌ این کشور با ایران تاثیری نداشته باشد. در پی تهاجم روسیه به اوکراین تحریم‌هایی جدید از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو وضع شد.

مذاکرات احیای برجام در وین که هدف آن بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است، از ۲۰ اسفندماه گذشته متوقف شده است.

XS
SM
MD
LG