لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

نارضایتی قبایل عرب از نیروهای کرد سوریه؛ نیروهای دموکراتیک حلقه محاصره اطراف زندان مظنونان داعش را تنگ‌تر کردند


نیروهای دموکراتیک سوریه - آرشیو
نیروهای دموکراتیک سوریه - آرشیو

«نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری کردهای سوری توانستند با کمک نیروهای آمریکایی، محاصره زندانی را که مظنونان به عضویت در داعش در آن زندانی هستند، تنگ‌تر کنند.

رویترز این خبر را به نقل از مقامات و ساکنان محلی گزارش کرد. پیشتر گزارش شده بود که زندانیان بر این زندان مسلط شده‌اند.

در حمله به این زندان که از روز پنجشنبه آغاز شد، ده‌ها زندانی کشته شده‌اند. مهاجمان کمک کردند که ده‌ها زندانی از منطقه غویران در حسکه فرار کنند.

نیروهای دموکراتیک سوریه ابتدا اعلام کردند که این حمله را خنثی کردند و ۸۹ پیکارجوی داعش را که در آن نزدیکی پناه گرفته بودند دستگیر کرده‌‌اند، اما بعداً اذعان کردند که زندانیان بخش‌هایی از زندان را تصرف کرد‌ه‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه روز یکشنبه اعلام کردند که تعداد افراد کشته‌ شده آنها به ۲۷ نفر افزایش یافته و بیش از ۱۶۰ نفر از مهاجمان در کنار ۱۵ زندانی در شورش زندان کشته شدند.

به نوشته رویترز پنتاگون تأیید کرد که ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده با انجام حملات هوایی در حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه کمک کرده است که به فرار از زندان پایان دهد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که بیشتر زندانیان عرب، بدون اتهام یا محاکمه در آن زندان نگهداری می‌شوند و این باعث خشم اعضای قبیله‌‌ها شده است. آنها نیروهای کرد را به تبعیض نژادی متهم می‌کنند؛ اتهامی که توسط نیروهای تحت رهبری کردها رد شده است.

دیده‌بان حقوق بشر مستقر در ایالات متحده می‌گوید که نیروهای دموکراتیک سوریه حدود ۱۲هزار مرد و پسر مظنون به عضویت در گروه «دولت اسلامی»، شامل ۲هزار تا ۴هزار شهروند خارجی از حدود ۵۰ کشور جهان، را گرفته‌اند.

گروه‌های مدنی می‌گویند که هزاران نفر دیگر در بازداشتگاه‌های مخفی که در آن‌ها موارد شکنجه‌ زیاد است، نگهداری می‌شوند. نیروهای کرد سوریه این اتهامات را نیز رد می‌کنند.

آژانس کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) خواستار آزادی نزدیک به ۸۵۰ کودک در این زندان شده است. این سازمان می‌گوید که امنیت کودکان در «خطر جدی فوری» قرار دارد.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که زندانیان در زندان‌های بیش از حد شلوغ نگهداری می‌شوند که در بسیاری از موارد شرایط آنها غیرانسانی است.

خانواده بسیاری از زندانیان می‌گویند که آنها کودکانی و افرادی هستند که با اتهامات سست، یا به دلیل مقاومت در برابر خدمت اجباری برای نیروهای دموکراتیک سوریه دستگیر شده‌اند.

بسیاری از اعراب که اکثریت ساکنان مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان کرد سوریه را تشکیل می‌دهند، کردها را به سربازگیری اجباری از جوانان و تبعیض در مشاغل متهم می‌کنند، ادعایی که مقامات کرد آن را رد می‌کنند.

ریش ‌سفیدان محلی می‌گویند که حمایت از گروه «دولت اسلامی» یا داعش، که از زمان سقوط «خلافت اسلامی» در سوریه به حملات چریکی متوسل شده است، با افزایش نارضایتی محلی علیه حکومت تحت رهبری کردها افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG