لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

قاضی دیوان‌عالی آمریکا کناره‌گیری می‌کند؛ فرصت بایدن برای معرفی یک زن به عنوان عضو جدید


«استیون برایر» از سال ۱۹۹۴ در دیوان عالی آمریکا حضور داشته است.
«استیون برایر» از سال ۱۹۹۴ در دیوان عالی آمریکا حضور داشته است.

«استیون برایر» عضو لیبرال دیوان‌عالی ایالات متحده اعلام کرد قصد دارد بعد از ۲۷ سال خدمت، در تابستان از سمت خود کناره‌گیری کند. با این کناره‌گیری، جو بايدن رئيس جمهوري آمریکا فرصت دارد که نخستين قاضی پیشنهادی خود را برای عضویت در دیوان‌عالی که عالی‌ترین نهاد قضایی ایالات متحده است، معرفی کند.
آقای «براير» ۸۳ ساله است.

آقای برایر (چپ)‌ سال ۱۹۹۴ از سوی بیل کلینتون برای عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی شد.
آقای برایر (چپ)‌ سال ۱۹۹۴ از سوی بیل کلینتون برای عضویت در دیوان عالی آمریکا معرفی شد.

او در سال ۱۹۹۴ از سوی بیل کلینتون، چهل و دومین رئیس جمهوری آمریکا معرفی شد و در سنای آمریکا با ۸۷ رای مثبت در مقابل تنها ۹ رای منفی به عضویت دیوان‌عالی آمریکا در آمد.

هر چند اعضای دیوان‌عالی عضو حزب نستند اما مخالفت آقای برایر با مجازات اعدام و همچنین موافقت با حق زنان برای سقط جنین او را به عنوان قاضی لیبرال از سار همکارانش متمايز می‌کرد.

نخستین نامزد جو بایدن برای دیوان عالی
براساس قانون در آمریکا، در زمان کناره‌گیری یا مرگ یک عضو دیوان‌عالی، رئیس جمهوری یک نفر را به عنوان جانشین به سنا معرفی می‌کند. این نخستین بار است که جو بايدن در دوران ریاست جمهوری می‌تواند یک عضو جديد دیوان عالی را به سنا معرفی کند. در صورت رای سنا، عضو معرفی شده، عضو دیوان‌عالی آمریکا می‌شود.

اعضای فعلی دیوان‌عالی ایالات متحده
اعضای فعلی دیوان‌عالی ایالات متحده

پیشتر، جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا وعده داده بود که در صورت داشتن حق انتخاب، یک زن آمریکایی‌ آفریقایی‌تبار را برای این سمت معرفی می‌کند.بعد از انتشار خبر کناره‌گیری آقای برایر، برخی رسانه‌ها چند گزینه از قضات نزدیک به رئيس جمهوری آمریکا را به عنوان گزینه‌های احتمالی آقای بایدن معرفی کرده‌اند.
چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات در سنا اعلام کرد که این نهاد، در صورت معرفی نامزد نهایی از سوی جو بایدن، آماده رسیدگی صلاحیت او خواهد بود.
با تغییری که چند سال پیش و همزمان با ریاست جمهوری دونالد ترامب در قانون صورت گرفت، نامزد مورد نظر رئيس جمهوری با رای اکثریت نسبی می‌تواند برگزیده شود. آقای ترامپ سه قاضی را در چهار سال ریاست جمهوری به عضویت دیوان‌عالی درآورد که به همین دلیل گرایش این نهاد عالی قضایی آمریکا به سمت محافظه‌کاران بیشتر شد.
لیندزی گراهام سناتور جمهوری‌خواه در واکنش به کناره‌گیری عضو لیبرال دیوان‌عالی گفته اگر همه دموکرات‌ها متحد بشوند، آنها بدون رای جمهوری‌خواهان می‌توانند قاضی بعد دیوان عالی را انتخاب کنند.

دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در سنا ۵۰ عضو دارند اما در شرایط مساوی، معاون رئیس جمهوری که اکنون کامالا هریس دموکرات‌ است، می‌تواند رای تعیین کننده را بدهد.

XS
SM
MD
LG