لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

ادامه جلسه استیضاح پرزیدنت ترامپ؛ سناتورها، طرفین دادگاه استیضاح را به پرسش می‌گیرند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سنای آمریکا روز چهارشنبه صحنه پرسش و پاسخ ها در دادگاه استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ خواهد بود. سناتورها شش روز را به شنیدن استدلال های گروهی از قانونگذاران از مجلس نمایندگان آمریکا در محکومیت رئیس جمهوری و توضیحات وکلای مدافع پرزیدنت ترامپ گذراندند.

پرسش ها به نوبت به صورت مکتوب برای قرائت به قاضی جان رابرتز، رئیس دیوان عالی ایالات متحده، تحویل داده می شود. مخاطب پرسش ها می تواند دادستان ها یا تیم حقوقی ترامپ باشد.

روند پرسش و پاسخ در روز پنج شنبه هم ادامه خواهد داشت. پس از آن سنا بر سر احتمال فراخواندن شهود جدید در دادگاه استیضاح رای گیری خواهد کرد.

سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، سه شنبه به هم حزبی های خود گفت رای کافی برای متوقف کردن دموکرات ها در فراخواندن شهود را ندارد.

پرزیدنت ترامپ در توییت هایی مخالفت خود را با احضار جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین خود، ابراز کرده است.

چند سناتور جمهوریخواه میانه رو شامل میت رامنی، سوزان کالینز و لیسا مورکاوسکی از احتمال تمایل خود به شنیدن سخنان بولتون و دیگران خبر داده اند.

بولتون در کتابی که در ماه مارس منتشر می شود ادعا کرده است که رئیس جمهور به او گفته بود کمک نظامی به اوکراین را تا اعلام آغاز تحقیقات درباره بایدن به تعلیق درآورد.

وکلای پرزیدنت ترامپ می گویند رئیس جمهوری اختیار این کار را داشت، زیرا نگران فساد در اوکراین بود. تیم حقوقی پرزیدنت ترامپ دفاعیه خود را سه شنبه عصر خاتمه داد.

الن درشوویتز، حقوقدان سرشناس و عضو تیم وکلای پرزیدنت ترامپ، دوشنبه خطاب به سناتورها گفته بود: «هیچ چیز در افشاگری بولتون، حتی اگر حقیقت داشته باشد، به سطح سوء استفاده از قدرت یا جرمی قابل استیضاح نمی رسد.»

انتظار می رود روز جمعه سنا برای چهار ساعت شاهد مباحثاتی بر سر فراخواندن بولتون به عنوان شاهد باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG