لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۶

کناره‌گیری «آنتونی کندی» از دیوان‌عالی آمریکا؛ چرا انتخاب جانشین او مهم است


قاضی آنتونی کندی (چپ) در کنار قاضی جان رابرتز رئیس دیوان عالی ایالات متحده آمریکا
قاضی آنتونی کندی (چپ) در کنار قاضی جان رابرتز رئیس دیوان عالی ایالات متحده آمریکا

قاضی آنتونی کندی یکی از ۹ عضو دیوان عالی ایالات متحده اعلام کرد از سمت خود بازنشسته خواهد شد. او که ۸۱ ساله است و بیش از سی سال در دیوان عالی بوده، روز چهارشنبه بعد از ملاقات کوتاهی با پرزیدنت ترامپ این خبر را اعلام کرد.

ساعتی بعد از اعلام کناره‌گیری قریب الوقوع قاضی کندی، پرزیدنت ترامپ با تقدیر از خدمات او، اعلام کرد به زودی جایگزین او را به سنا معرفی می کند. اگر رای گیری برای جانشین قاضی کندی برگزار شود، پرزیدنت ترامپ دومین نامزد خود را به دیوان عالی آمریکا فرستاده است.

دیوان عالی ایالات متحده عالی ترین سطح قضایی در آمریکاست. اعضای این دیوان توسط رئیس جمهوری معرفی و با رای ۵۱ سناتور از صد عضو این مجلس انتخاب می‌شود.

انتخاب عضو جدید دیوان عالی همواره محل چالش دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در آمریکا است. قاضی آنتونی اسکالیا در زمستان ۱۳۹۵ درگذشت. باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا جانشین او را به سنا معرفی کرد اما رهبر اکثریت سنا که جمهوریخواه است، مانع رای گیری شد و گفت در سالی که انتخابات برگزار می شود باید منتظر ماند رئیس جمهوری جدید عضو جدید دیوان عالی را برگزیند.

با پیروزی پرزیدنت ترامپ، او سال گذشته «نیل گرساچ» را جانشین اسکالیا کرد. حضور قاضی گرساچ به نفع محافظه کاران و دولت ترامپ شد. همین هفته دیوان عالی با یک رای اختلاف، فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ که موجب لغو ویزای برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر می شود، را تایید کرد.

یکسال پیش مراسم سوگند عضو جدید دیوانعالی که توسط پرزیدنت ترامپ معرفی شده بود، توسط قاضی کندی (سمت راست) برگزار شده بود.
یکسال پیش مراسم سوگند عضو جدید دیوانعالی که توسط پرزیدنت ترامپ معرفی شده بود، توسط قاضی کندی (سمت راست) برگزار شده بود.

با اعلام کناره گیری قاضی کندی، دموکرات ها می گویند چون پنج ماه دیگر انتخابات میاندوره ای آمریکا است، باید انتخاب جانشین کندی تا آن موقع به تعویق بیفتد. دموکرات ها امیدوارند اکثریت سنا و مجلس نمایندگان را از آن خود کنند.

در مقابل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفته که به زودی با معرفی نامزد از سوی پرزیدنت ترامپ، رای گیری را برگزار می کند و منتظر انتخابات میاندوره ای نمی ماند.

رسانه های آمریکایی از جمله هیل می گویند چنانچه پرزیدنت ترامپ موفق شود از سنا برای گزینه جدید خود رای اعتماد بگیرد، دیوان عالی بیش از پیش با دولت و محافظه کاران همسو می شود.

قاضی آنتونی کندی در سال ۱۹۸۸ توسط رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا به سنا معرفی شد و رای آورد با این حال در یک دهه گذشته با نظرات خود، در قامت یک جمهوریخواه میانه رو ظاهر شد. او در موضوعاتی مثل ازدواج همجنسگرایان، لغو مجازات اعدام و سقط جنین با قضات منصوب دموکرات ها همسو بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG