لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

افزایش ۷ درصدی مرگ و میرهای ناشی از کرونا در ایران؛ بازار بزرگ تهران تعطیل شد


بالاترین میزان مرگ و میر در استان های سیستان و بلوچستان، یزد و هرمزگان ثبت شده است
بالاترین میزان مرگ و میر در استان های سیستان و بلوچستان، یزد و هرمزگان ثبت شده است

همزمان با گسترش بیماری کرونا در ایران و کمبود واکسن برای متقاضیان، ۹۲ شهر ایران در وضعیت قرمز قرار گرفته و بازار بزرگ تهران تعطیل شده است.

بنابر آمارهای رسمی، که خبرگزاری ایسنا گزارش کرده است، در ۲۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۶۵ نفر در سراسر ایران به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته اند.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است بالاترین میزان مرگ و میر در استان های سیستان و بلوچستان، یزد و هرمزگان ثبت شده است.

بر اساس این گزارش در هفته گذشته تعداد بیماران فوت شده در ایران ۷.۲ درصد و تعداد بیماران بستری شده ۱۱ درصد افزایش یافته است.

با آنکه مقامات مختلف در ایران می گویند دستکم ۷ نوع واکسن در کشور در مراحل مختلف تولید تا مصرف است، و واکسن هایی هم از کشورهایی مثل چین و روسیه وارد شده، ولی تاکنون تنها حدود ۴میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۸۳ میلیونی کشور دز اول واکسن را ترزیق کرده اند.

ناتوانی مقامات کشور در تامین واکسن خارجی به اندازه مورد نیاز، و ابهام‌ها در مورد کارایی و ایمنی واکسن های ایرانی باعث سردرگمی، خشم و استیصال میلیون ها شهروند ایرانی شده که همزمان با شدت گرفتن این بیماری و شیوع گونه های جدید کرونا نگران جان خود هستند.

در این میان، سفر به کشورهای همجوار ایران برای تزریق واکسن از جمله راه حل هایی است که برخی از شهروندان ایرانی به آن روی آورده‌اند. از این رو، به گزارش ایسنا، قیمت تورهای خارجی برای کشورهایی مانند ارمنستان افزایش یافته است. پیشتر واهه هاکوپیان، معاون دبیرکل وزارت بهداشت ارمنستان در پاسخ به سارا دهقان، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت پویندگی اجتماعی برای تشویق مردم به واکسیناسیون اهمیت زیادی دارد و وزارت بهداشت ارمنستان تصمیم گرفته است تا در این چهارچوب، به اتباع خارجی واکسن تزریق کند تا تمایل به واکسیناسیون در داخل کشور را تقویت کند.

تعطیلی دوباره بازار بزرگ تهران از دیگر پیامدهای ورود پایتخت به موج پنجم کرونا است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به تلویزیون دولتی ایران، تمامی بازارهای تهران از روز یکشنبه تعطیل شده است و تنها «گروه شغلی یک که مشاغل پرمصرف و ضروری را تشکیل می دهند» اجازه فعالیت خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG