لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

دیدگاه | بایدن باید چگونه با پوتین معامله کند؟


جو بایدن در دیدار با ولادیمیر پوتین
جو بایدن در دیدار با ولادیمیر پوتین

جو بایدن باید در دیدار خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، زیربنای مذاکرات آینده را بنا کند و درباره عزم آمریکا برای دفاع از منافع خود و کشورهای دوست، در ذهن پوتین جای تردید باقی نگذارد.

پایگاه خبرگزاری بلومبرگ در سرمقاله‌ای به قلم شورای سردبیری، به رئیس جمهوری آمریکا توصیه کرد در دیدار با همتای روسی خود، از «قاتل» خواندن پوتین، شعار دادن و تلاش برای محکوم کردن یا شرمسار کردن او خودداری کند.

از دید بلومبرگ، در پی انتخاب بایدن به ریاست جمهوری آمریکا، پوتین با اعزام ۱۰۰ هزار سرباز به مرز اوکراین و با چشم‌پوشی رسمی از دستگیری یک مخالف حکومت بلاروس از طریق فرود آوردن اجباری هواپیمای مسافربری «رایان ایر»، بر تنش‌ها با غرب افزوده است. در ادامه این مقاله آمده است کارگزاران امنیتی روسیه مدام به انتشار اخبار کذب مشغول هستند، از جمله انکار تاثیر و ایمنی واکسن‌های ضدکووید آمریکایی در رسانه‌های اجتماعی. به نوشته بلومبرگ، حبس رهبر مخالفان کرملین، الکسی ناوالنی، و محروم کردن سازمان او از معرفی نامزد در انتخابات محلی، فزونی گرفتن خودکامگی پوتین در داخل کشور را نشان می‌دهد.

بلومبرگ می‌نویسد: «بایدن در دیدار با پوتین، باید بر تعهد آمریکا به امنیت اوکراین و سایر کشورهای آسیب‌پذیر در اطراف روسیه، از جمله گرجستان و کشورهای بالتیک، تاکید کند و به پوتین هشدار دهد که اشغال نظامی خاک دیگر کشورها یا اقدامات بی‌ثبات کننده در خاک متحدان آمریکا در اروپا، با تنبیه روبرو خواهد شد.»

از دید نویسندگان بلومبرگ، بایدن و پوتین بر سر کنترل گسترش تسلیحات و برنامه اتمی ایران، و اعزام مجدد سفیر به پایتخت‌های یکدیگر، می‌توانند زمینه‌های توافق میان خود را پیدا کنند.

* این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG