لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

پایان استخراج اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی؛ خانواده‌های قربانیان: در یک «نظام دیکتاتوری» به جان مردم اهمیتی داده نمی‌شود


آرشیو
آرشیو

اداره تحقیقات و بررسی امنیت هوایی غیرنظامی در فرانسه می‌گوید کار خواندن و تحلیل اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی که در ایران با شلیک موشک‌های ضدهوایی سپاه پاسداران سرنگون شد، به پایان رسیده است.

این نهاد با انتشار توئیتی روز پنجشنبه ۲ مرداد گزارش داد که پس از چهار روز، این کار تکمیل شده است.

گفته می‌شود نتایج این اداره در اختیار سازمان هواپیمایی ایران گذاشته می‌شود. اما انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز اوکراینی می‌گویند قوانین بین المللی هر چند کشور محل سقوط را مسئول رهبری تحقیقات گذاشته است، اما در آن قوانین شرایطی که در آن دولت آن کشور خود ممکن است مجرم باشد، در نظر گرفته نشده است.

حساب کاربری خانواده قربانیان پرواز اوکراینی در توییتر، روز پنجشنبه در چند توییت با انتقاد از «کنوانسیون شیکاگو» و «سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی» نوشت که به نظر می‌رسد قانون، با فرض این که کشور محل وقوع حادثه همیشه «دولت سوگوار» است، به مسئله «یک کشور غیرمسئول» و شرایطی که حکومت کشور محل وقوع حادثه ممکن است خودش «جنایتکار» باشد، نپرداخته ‌است.

در این رشته توئیت همچنین آمده است که قانون، این حقیقت که در یک «نظام دیکتاتوری» به جان مردم اهمیتی داده نمی‌شود و اگر لازم باشد،‌ جان انسان‌ها قربانی «دلایل سیاسی» می‌شود، را در نظر نگرفته است.

خانواده قربانیان پرواز می‌گویند که ایران در زمینه روشن زدن سرنگون شدن هواپیما شفاف عمل نمی‌کند و آنها را نیز به خاطر اقداماتشان برای پاسخگویی ایران تحت فشار گذاشته است.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کانادا بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. پس از چند روز اصرار مقامات ایران، که می‌گفتند سقوط هواپیما در پی نقص فنی روی داده است، سپاه سرانجام اعلام کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داد. اما این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

XS
SM
MD
LG