لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۹

آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران  از ۲۰ هزار نفر گذشت؛ تاکنون ۱۵۵۶ ایرانی جان باخته‌اند


تدفین جان باختگان کرونا در باغ رضوان رشت
تدفین جان باختگان کرونا در باغ رضوان رشت

با مرگ ۱۲۳ نفر دیگر، مجموع درگذشتگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۵۵۶ نفر رسید. بنا به آمارهای رسمی تعداد ابتلا به کووید۱۹ تا روز شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ به ۲۰ هزار و ۶۱۰ نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی روز شنبه ۲ فروردین با اعلام این خبر گفت که ۹۶۶ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی شده است.

بیشترین موارد ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته در استان تهران با ۲۳۲ مورد و استان اصفهان با ۱۰۱ مورد بوده است.

انتشار این آمار در حالی است که هفته گذشته یک مقام سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، آمار اعلام شده مربوط به بیماری ویروس کرونا، موسوم به کووید ۱۹، توسط مقام‌های جمهوری اسلامی یک پنجم آمار واقعی است. او توضیح داد که از بسیاری از موارد خفیف و مشکوک آزمایش گرفته نمی شود و برخی از موارد که پیش از گرفتن تست یا آمدن نتیجه آن جان باخته اند، مبتلا به کرونا اعلام نمی‌شوند.

کامیار علایی، رئیس انستیتو بهداشت جهانی در نیویورک نیز در کنفرانس مجازی صدای آمریکا گفت که به باور او آمار واقعی در ایران، پنج برابر بیشتری از چیزی است که مقامات رژیم اعلام می‌کنند؛ چرا که «موارد ابتلا را فقط وقتی به بیمارستان می‌رسد در [آمارهای‌شان] نظر می‌گیرند.»

نحوه واکنش جمهوری اسلامی ایران به همه گیری ویروس کرونا با انتقاداتی از سوی برخی دولت ها و مقام های سازمان ملل روبرو شد. با این حال ریک برنان گفت که دولت ایران در عالی ترین سطوح موضوع را جدی گرفته است.

در این بین، افکار عمومی در ایران نسبت به مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی در قبال شیوع ویروس کرونا نگران است. نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار بود که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کرد. مایک پمپئو پیشتر هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG