لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۵

دکتر کامیار علایی در کنفرانس مجازی صدای آمریکا: آمار واقعی ابتلا در ایران پنج برابر ارقام رسمی است


بخش انگلیسی صدای آمریکا در راستای آگاهی‌بخشی و شفاف‌سازی در مورد شیوع ویروس کرونا و پرهیز از اطلاع‌رسانی نادرست، جلسه‌ای گروهی به شکل مجازی برگزار کرد.

در این جلسه که روز پنجشنبه ۲۹ اسفند برگزار شد، تمامی مهمانان با ارتباط ویدئویی حاضر بودند و کسانی هم که پرسشی داشتند، سوالات خود را برای برنامه و مهمانان آن فرستادند.

کامیار علایی، رئیس انستیتو بهداشت جهانی در نیویورک، در مورد میزان بالای ابتلا به کرونا در ایران گفت: «این یکی از مواردی است که موضوعی غیرسیاسی، مانند نگرانی از بهداشت و سلامت، را به موضوعی سیاسی تبدیل کردند. متاسفانه، اگر رسانه‌ها طی دو ماه را بررسی کنید [می بینید که] ما از همان ابتدا از دولت ایران خواستیم پروازهای مستقیم از چین به ایران را متوقف کند. ولی متاسفانه به دلیل منافع سیاسی، نه تنها آنها پروازها را متوقف نکردند، بلکه در برخی موارد حتی شمار پروازها را افزایش دادند، چون شماری از شهروندان چین که نتوانسته‌ بودند از راه ترکیه یا دبی به مقصد نهایی خود برسند، از راه ایران سفر کردند.»

دکتر علایی افزود: «همچنین دو رویداد سیاسی، یکی سالگرد انقلاب و بعد از آن انتخابات پارلمانی، [برنامه‌ریزی شده بود.] دولت نمی‌خواست اذعان کند که [مردم]‌ در خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند؛ چرا که نمی‌خواستند مردم از آمدن و مشارکت در آن رویدادها خودداری کنند. به ویژه آن که چهار ماه پیش و در جریان اعتراضات ضدحکومتی بسیاری از مردم به خیابان‌ها آمده و علیه حکومت تظاهرات کرده بودند. از این رو [رژیم] ایران به دلیل این منافع سیاسی، سعی کرد اهمیت ویروس کرونا را کم جلوه دهد.»

کامیار علایی به عدم شفافیت و پنهان‌کاری گسترده حکومت در ایران و عدم اعلام به موقع شناسایی موارد ابتلا و مرگ مبتلایان به ویروس کرونا، شیوع گسترده این بیماری در قم، فقدان تصمیم گیری و سیاست‌گذاری مناسب،‌ و ناآماده بودن کارکنان بخش بهداشت و سلامت برای مقابله با این بحران که تاکنون به جان باختن بیش از ۲۵ پزشک و پرستار منجر شده است،‌ اشاره کرد و گفت که به باور او آمار واقعی در ایران، پنج برابر بیشتری از چیزی است که مقامات رژیم اعلام می‌کنند؛ چرا که «موارد ابتلا را فقط وقتی به بیمارستان می‌رسد در [آمارهای‌شان] نظر می‌گیرند.»

چنگ چون چان، استاد دانشگاه ملی تایوان و کارشناس بهداشت اجتماعی از تایوان در این جلسه دلیل موفقیت تایوان در پیشگیری از کرونا را تجربه مبارزه با ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ دانست و گفت: «ما در ۱۷ سال گذشته در حال ساخت زیرساخت‌های لازم برای مقابله و پیشگیری بوده‌ایم.»

وی همچنین گفت اقدام دیگر تایوان این بود که با درس گرفتن از تجربه سارس، از همان اوائل ژانویه هم امکان تشخیص را اجرایی کرد و هم پروازها از ووهان و بعد از کل چین را متوقف کرد.

تام فریدن، رئیس سابق مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ آمریکا (سی‌دی‌سی) از نیویورک، در مورد وضعیت کلی این ویروس در جهان گفت: «در حال حاضر شاهد تغییرات روند ابتلا و پیشگیری در جهان هستیم ... ولی نگرانی اصلی ما در مورد وضعیت سلامت کارکنان بخش پزشکی و بیمارستانی است. در ایتالیا آمار کارکنان بخش پزشکی که بیمار شده‌اند، بسیار نگران‌کننده است و ممکن است در جاهای دیگر نیز این اتفاق بیافتد.»

جیسون ای. فارلی از دانشکده پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور، هم در این جلسه گفت: «ما هنوز به راه‌حل دارویی مناسب در مورد ویروس کرونا نرسیده‌ایم و بررسی‌ها در مورد شماری از داروها در مرحله تحقیق و بررسی است.»

اینگرید کاتز از انستیتو بهداشت جهانی هاروارد از بوستون، نیز در این باره گفت: «در دو ماه گذشته به لحاظ داده‌ها و شناخت از نوع واگیر و این ویروس اطلاعات خوبی به دست آورده‌ایم ... ولی به دلیل ناتوانی در انجام تست، قطعا در این کشور و نیز در نقاط دیگر جهان، نتوانسته‌ایم چندان با موانعی رو‌به‌رو شده‌ایم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG