لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

نخستین واکنش پرزیدنت ترامپ و کاخ سفید به رای استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا: شرم‌آور بود


پرزیدنت ترامپ در میشیگان
پرزیدنت ترامپ در میشیگان

همزمان با رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا بر سر استیضاح ریاست جمهوری ایالات متحده٬ پرزیدنت ترامپ در میشیگان در جمع طرفدارانش سخنرانی داشت و به رای استیضاح مجلس نمایندگان واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه شب به وقت آمریکا خطاب به دموکرات‌ها گفت که آنها روند استیضاح را نازل کرده‌اند و حالا هر رئیس جمهوری به خاطر یک تماس تلفنی می‌تواند استیضاح شود.

او همچنین اقدام دموکرات‌ها برای استیضاح را حرکتی برای باطل کردن رای میلیون ها آمریکایی توصیف کرد.

پرزیدنت ترامپ همچنین این نکته را یادآوری کرد که در جریان رای گیری برای استیضاح هیچ جمهوریخواهی رای مثبت نداده است درحالی که دو دموکرات رای منفی داده‌اند.

همچنین سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای نوشت که امروز در مجلس نمایندگان یکی از شرم‌آورترین صحنه‌های سیاسی تاریخ آمریکا رقم خورده است.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه با فرستادن یک نامه شش صفحه ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، این «پیکار شرورانه» علیه خود را محکوم کرد و از خانم پلوسی خواست روند استیضاح را متوقف کند. او همچنین دموکراتها را به «سوءاستفاده بی سابقه و خلاف قانون اساسی از قدرت» متهم کرد.

پرزیدنت ترامپ در این نامه نوشته است: «این تنها یک تلاش برای اجرای کودتایی غیرقانونی و حزب گرایانه است که به گواه نتایج اخیر، به شدت در صندوقهای رای شکست خورده است. هدف شما تنها شخص من، یعنی رئیس جمهوری، نیست؛ بلکه شما تمام حزب جمهوریخواه را هدف قرار داده اید. شما این بازی استیضاح را ادامه می دهید، اما تاریخ درباره شما سخت قضاوت خواهد کرد.»

انتظار می رود مجلس سنا، که اکثریت و کنترل آن در اختیار جمهوریخواهان است، رئیس جمهوری را تبرئه کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG