لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

آخرین به روزرسانی - پرزیدنت ترامپ توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده استیضاح شد


مجلس نمایندگان ایالات متحده - که رهبری آن را دموکراتها در دست دارند - روز چهارشنبه با ۲۲۹ رای موافق در برابر ۱۹۸ رای مخالف، دومین مورد اتهامی مطرح شده علیه پرزیدنت ترامپ را تایید کردند. این مورد اتهامی، پرزیدنت ترامپ را به ممانعت از کار کنگره در جریان تحقیقات استیضاح متهم کرده است.

مجلس نمایندگان پیشتر در روز چهارشنبه، با ۲۳۰ رای موافق در برابر ۱۹۷ رای مخالف نخستین مورد اتهامی مطرح شده علیه پرزیدنت ترامپ را، که او را به سوءاستفاده از قدرت در رابطه اش با اوکراین متهم می کند، تایید کردند.

با رای امروز درباره دو مورد اتهامی، پرزیدنت ترامپ، به اتفاق اندرو جانسون و بیل کلینتون، تنها روسای جمهوری استیضاح شده از زمان تصویب قانون اساسی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۷۸۸ تاکنون هستند. اندرو جانسون در سال ۱۸۶۸ و بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ استیضاح شدند، که البته هر دوی آنها در جریان جلسات محاکمه سنا تبرئه شدند.

همزمان با رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا بر سر استیضاح ریاست جمهوری ایالات متحده٬ پرزیدنت ترامپ در میشیگان در جمع طرفدارانش سخنرانی داشت و به رای استیضاح مجلس نمایندگان واکنش نشان داد.

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه شب به وقت آمریکا خطاب به دموکرات‌ها گفت که آنها روند استیضاح را نازل کرده‌اند و حالا هر رئیس جمهوری به خاطر یک تماس تلفنی می‌تواند استیضاح شود.

او همچنین اقدام دموکرات‌ها برای استیضاح را حرکتی برای باطل کردن رای میلیون ها آمریکایی توصیف کرد.

پرزیدنت ترامپ همچنین این نکته را یادآوری کرد که در جریان رای گیری برای استیضاح هیچ جمهوریخواهی رای مثبت نداده است درحالی که دو دموکرات رای منفی داده‌اند.

همچنین سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای نوشت که امروز در مجلس نمایندگان یکی از شرم‌آورترین صحنه‌های سیاسی تاریخ آمریکا رقم خورده است.

پرزیدنت ترامپ ارتکاب هرگونه کار نادرستی را انکار کرده و روند استیضاح خودش را یک «ساحره گیری» (کنایه از انگ زنی و جرم تراشی برای فردی با دیدگاه مخالف) خوانده است. انتظار می رود مجلس سنا، که اکثریت و کنترل آن در اختیار جمهوریخواهان است، رئیس جمهوری را تبرئه کند.

پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه با فرستادن یک نامه شش صفحه ای به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، این «پیکار شرورانه» علیه خود را محکوم کرد و از خانم پلوسی خواست روند استیضاح را متوقف کند. او همچنین دموکراتها را به «سوءاستفاده بی سابقه و خلاف قانون اساسی از قدرت» متهم کرد.

پرزیدنت ترامپ در این نامه نوشته است: «این تنها یک تلاش برای اجرای کودتایی غیرقانونی و حزب گرایانه است که به گواه نتایج اخیر، به شدت در صندوقهای رای شکست خورده است. هدف شما تنها شخص من، یعنی رئیس جمهوری، نیست؛ بلکه شما تمام حزب جمهوریخواه را هدف قرار داده اید. شما این بازی استیضاح را ادامه می دهید، اما تاریخ درباره شما سخت قضاوت خواهد کرد.»

تشریح روند استیضاح
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG