لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

نشست نوروزی در کنگره آمریکا | دو سناتور آمریکایی: حامی راهبرد پرزیدنت ترامپ در قبال ایران هستیم


سناتور پیشین لیبرمن نیز در گفتگو با صدای آمریکا از سیاست دولت ترامپ حمایت کرد
سناتور پیشین لیبرمن نیز در گفتگو با صدای آمریکا از سیاست دولت ترامپ حمایت کرد

دو سناتور جمهوری‌خواه و دموکرات می گویند فعاليت‌هاى جمهوری اسلامی ايران را از نزديک دنبال مى‌كنند و رژیم ایران باید بهای اقداماتش در خاورمیانه را بپردازد.

سناتور دموکرات جین شاهین از ایالت نیوهمپشایر و عضو کمیته‌های روابط خارجه و نیروهای مسلح در پاسخ به سوال بخش فارسی صدای آمریکا گفت کنگره از راهبرد پرزیدنت ترامپ در قبال ایران حمایت می کند.

خانم شاهین گفت: «کنگره از اعمال تحریم‌ها علیه ایران حمایت کرده است. ما خواستار تلاشهای بیشتر برای محدود کردن اقدامات برهم زننده ایران در سطح خاورمیانه هستیم. به همین دلیل است که مسائل سوریه و یمن به دقت دنبال می شود و ما خواستار توقف اقدامات ایران در این مناطق هستیم تا آنها توجه بیشتری به نیازهای مردم خود بکنند.»

سناتور جمهوری‌خواه جان بوزمن از ایالت آرکانزاس نیز به بخش فارسی صدای آمریکا گفت تهران باید هزینه اقداماتش در منطقه را بپردازد.

آقای بوزمن گفت: «کنگره آن هم به صورت دوحزبی؛ یعنی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان با هم کار کرده و از تلاشهای پرزیدنت ترامپ در این زمینه حمایت می‌کنند. آنها [ایرانی‌ها] در تمامی خاورمیانه آشوب آفرینی می‌کنند. آنها عکس یک کشور مفید عمل می‌کنند. اما برای ادامه اقداماتشان باید هزینه پرداخت کنند. من از اعمال تحریم‌ها حمایت می‌کنم. خبر خوب این است که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در این زمینه بسیار همسو هستند.»

سناتورشاهین و سناتوربوزمن اين اظهارات را در حاشيه مراسمى كه از سوى سازمان جوامع ایرانیان آمریکایی در محل كنگره و به مناسبت نوروز برگزار شده بود، عنوان كردند.

همچنین جوزف لیبرمن سناتور پیشین و رئیس هیات مدیره گروه اتحاد علیه ایران هسته ای به صدای آمریکا گفت تحریم‌ها باید برای متقاعد کردن مقامات تهران به تغییر رفتارشان افزایش یابد.

آقای لیبرمن گفت: «اولین اقدامی که کنگره باید انجام دهد همراهی با دولت پرزیدنت ترامپ برای اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید علیه دولت ایران و رهبران آن است. دوم کنگره باید آشکارا موضع بگیرد تا هیچ شبهه ای برای مردم ایران نماند که ما با آنها هستیم و نه با دولت. و اگر هرزمانی علیه دولت به خیابان بیایند، ایالات متحده به مانند ۱۳۸۸ ساکت نخواهد بود. روزی فرا خواهد رسید که رهبر ایران و اطرافیانش خواهند رفت و دولتی که نماینده مردم ایران باشد بر سرکار خواهد آمد. می خواهم مردم ایران بدانند که دولت آمریکا از آنها حمایت همه جانبه که شامل مسائل اقتصادی است خواهد کرد.»

در همین مراسم تام ریج، اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا به صدای آمریکا گفت اقدام پرزیدنت ترامپ در حمایت از صداهای مردم ایران بسیار مهم است.

آقای ریج گفت: «افزایش تحریم‌ها خیلی مفید خواهد بود. به نظرم باید فشار اقتصادی را به حداکثر برسانیم که متاسفانه مردم بیگناه ایران با این تحریم‌ها در تنگنای بیشتری قرار می گیرند. وزارت اطلاعات و نیروی قدس باید بابت اقداماتشان در فهرست تحریمهای سازمانهای خارجی قرارگیرند. زیرا طبیعتشان اینگونه است.»

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. پرزیدنت ترامپ در دو مقطع مرداد و آبان همین سال دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

وزیر خارجه آمریکا نیز یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG