لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

بنیامین نتانیاهو با حفظ سمت نخست وزیری، وزیر دفاع اسرائیل هم شد


بنیامین نتانیاهو که با مخالفت متحدان خود روبرو شده، بعد از اینکه در نشست با یکی از رهبران معترض به نتیجه ای نرسید، با حفظ سمت نخست وزیری، سمت وزارت دفاع را نیز برعهده گرفت.

هفته پیش، آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل استعفا داد. او از آتش‌بس نتانیاهو با سازمان‌های مسلح فلسطینی در نوار غزه ناراضی بود. بعد از استعفای او، برخی دیگر از اعضای کابینه استعفا دادند.

آقای نتانیاهو یکشنبه شب به وقت اسرائیل بیانیه‌ای خواند و اعلام کرد با حفظ سمت، عهده دار سمت وزارت دفاع خواهد بود. نخست وزیر اسرائیل پیش از رسیدن به این سمت، سالها وزیر دفاع اسرائیل بود.

دولت نتانیاهو یک دولت ائتلافی است و تنها با انصراف یک نفر دیگر کابینه او در آستانه سقوط و برگزاری انتخابات زودهنگام قرار می گیرد.

صبح یکشنبه، بنیامین نتانیاهو در نخستین واکنش به بحران سیاسی در این کشور، با بیان اینکه برگزاری انتخابات زودهنگام به صلاح نیست، گفت که او می خواهد دولت تا پایان دوره پارلمان جاری در قدرت بماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از آن که در روز چهارشنبه وزیر دفاع در اعتراض به توافق اسرائیل با آتش بس در غزه، از مقام خود کناره گیری کرد، عده ای خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودرس شدند.

«آویگدور لیبرمن» سیاست نتانیاهو در برابر حماس در نوار غزه و توافق اخیر آتش بس را «نرمش بیش از حد» در برابر «شورشیان فلسطینی» قلمداد کرد. با ترک کابینه از سوی لیبرمن و حزب «اسرائیل خانه ما»، اکنون دولت نتانیاهو و ائتلاف به رهبری او تنها با یک کرسی در پارلمان ۱۲۰ نفری اکثریت را در دست دارد.

چنانچه هر یک از حزبهای دیگر ائتلاف از کابینه خارج شوند، نتانیاهو و حزب لیکود به رهبری وی، از اکثریت می افتد.

«موشه کالون» وزیر اقتصاد اسرائیل و رهبر حزب میانه «کولانو» نخستین مقام کابینه بود که روز پنجشنبه در پی دیدار با نخست وزیر، خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شد.

نخست وزیر اسرائیل در توئیت روز یکشنبه نوشت: «چنانچه گروه کالون دولت را ترک نکند کابینه به کارش ادامه خواهد داد چون تمامی اعضای حزب لیکود خواهان خدمت در پارلمان تا پایان دوره قانونی آن در نوامبر سال ۲۰۱۹ هستند.»

اما موشه کالون به شبکه خبری تلویزیون گفته است با اکثریت تنها یک کرسی ادامه کار دولت با دشواری رو به رو خواهد بود.

رسانه های اسرائیل می گویند عهده گرفتن سمت وزارت دفاع توسط نتانیاهو نشانه ای است که دیدار او با موشه کالون، وزیر دارایی که رهبر یکی از شش حزب هم‌پیمان با دولت است، خوب پیش نرفته است.

در حالی آقای نتانیاهو سمت وزارت دفاع را هم بر عهده گرفته که پیشتر حزب ناسیونالیست «خانه یهود» به رهبری نفتالی بنت و حزب راست افراطی «شاث» به رهبری «آریه دری» نیز با انحلال پالمان و برگزاری انتخابات تازه موافقند. نفتالی بنت از نخست وزیر خواسته بود وی را به جای لیبرمن به مقام وزارت دفاع منصوب کند که نتانیاهو پیشنهادش را نپذیرفت. بنت پیشتر تهدید کرده بود اگر به این سمت نرسد، از کابینه کناره گیری می کند.

رویترز در گزارش خود نوشت: به موجب تازه ترین نظر سنجی چنانچه در حال حاضر انتخابات پارلمانی برگزار شود، حزب لیکود در مقایسه با دو سال پیش یک کرسی را از دست خواهد داد و به جای ۳۰ نماینده در پارلمان کنونی، تنها ۲۹ نماینده در کنست جدید خواهد داشت. تنها ۱۷ درصد رای دهندگان از سیاست توافق آتش بس جاری با حماس موافقند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG