لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

گزارش وال استریت جورنال: کسب و کارها در ایران زیر تهدید تحریم ها دوام نمی آورند


بازار ارز
بازار ارز

گزارشی از آرزو اقبالی از تهران و آسا فیتچ از دوبی در روزنامه وال استریت جورنال

تحریم های جدید آمریکا حتی پیش از این که به اجرا گذاشته شود شوکی اقتصادی در سراسر ایران ایجاد کرده است.

در پی خروج پرزیدنت دونالد ترامپ از توافق هسته ای ایران در ماه مه، تولیدکنندگان، صادرکنندگان فرش و فروشگاه داران در ایران به شکلی روزافزون برای مبادله دلار در واردات کالاهای مورد نیاز مشکل دارند. شرکت های خارجی به قراردادهایشان خاتمه می دهند و بانک های خارجی بزرگ که بسیاری شان طی پنج سال گذشته میلیاردها دلار جریمه به آمریکا پرداخته اند، از تحریم می ترسند.

حتی زمانی که شرکت های ایرانی می توانند وارداتی را فایننس کنند، ارزش پایین ریال در برابر دلار واردات را چنان گران کرده است که ترجیح می دهند تولیداتشان را متوقف و قراردادشان را لغو کنند.

تحریم ها در دو مرحله اجرا خواهد شد: تحریم ها علیه تجارت طلا و فلزات گرانبها، مبادلات ریالی و بخش خودروسازی ۱۵ مرداد آغاز می شود. تحریم های گسترده تر علیه کشتیرانی، مبادلات نفتی و تعامل نهادهای مالی خارجی با بانک مرکزی ایران ۱۳ آبان شروع می شود.

این اوضاع چالشی برای رهبری سیاسی ایران بوده است. اقتصاد ایران، با وجود لغو تحریم ها پس از تصویب برجام، از نرخ دو رقمی بیکاری و تورم رنج می برد. نارضایی فزاینده از اوضاع اقتصادی و سوء مدیریت در اعتراضات سراسری امسال قابل مشاهده است. ناآرامی ها حکومت را مجبور کرده است که از انزوای اقتصادی پرهیز کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG