لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

نگاهی به کتاب «از آغاز تا پایان: وودی آلن و هنر فیلم ساختن »


کارگردان سرشناس هالیوود ۸۱ ساله است.
کارگردان سرشناس هالیوود ۸۱ ساله است.

اسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی کتاب «از آغاز تا پایان: وودی آلن و هنر فیلم ساختن» چاپ شرکت «ناف» به قلم «اریک لاکس» پرداخته است.

در بخشی از این گزارش که درباره کارگردان سرشناس سینما نوشته شده، آمده: اگر اجازه داشتید خدا را در حال آفریدن بهشت و زمین ببینید، ناگزیر نبودید همه کار را در شش روز بگنجانید. وقتی تماشاگر باشید جریان آفرینش می تواند آرام و تر و تمیز باشد.

فکر پشت کتاب «از آغاز تا پایان: وودی آلن و هنر ساختن فیلم» هیجان انگیز به نظر می رسد. بنگرید که یکی از بهترین نویسندگان و کارگردانان از کاغذ سفید شروع می کند و به مرحله فیلم آماده نمایش در سالن سینما می رسد. در این مورد ، صحبت ما از فیلم «مرد غیر منطقی» است که در سال ۲۰۱۵ بر پرده سینماها آمد و «یاکین فنیکس» و «اما ستون» در آن بازی می کنند. فصل های مختلف فیلم درباره نوشتن ، فراهم آوردن پول، انتخاب بازیگران ، فیامبرداری ، انتخاب اماکن ودیگر بند و بست های لازم است.

با این حال «از آغاز تا پایان » گاهی اوقات با حقیقت مخلوط می شود: فیلم سازی می تواند کار خسته کننده ای باشد. آماده کردن و ساختن هر صحنه شبیه صحنه های دیگر می شود، دشواری های فنی در مورد نور و صدا و گرفتاری های هنری مسائل هنری و بازیگری، بالاخره یکنواخت می شود.

لاکس در بسیاری مواقع با گنجاندن تکه هائی از واقعیت در مورد زندگی طولانی و خلاقه وودی آلن ، و نقطه نظرهای او «از آغاز تا پایان » را نجات دهد. از جمله آنها: وودی آلن فیلنامه های خود را مقدس نمی انگارد؛ در میانه فیلمبرداری تکه هائی از آن را عوض می کند. واژه های دیالوگ ها را ساده می کند، بازیگران در تست و آزمایش و مصاحبه انتخاب نمی شوند ، بلکه به توصیه مدیر تهیه پرسابقه و آنگونه که به نظر می رسند برگزیده می شوند. فقط بعضی مردها نقش های خود را نمی پذیرند. برای آن که دستمزدهایشان بسیار کم است اما زن ها می دانند که در دنیای پر از مرد فیلمهای آلن، نقش هایشان گرانبهاست.

این علاقه زنان برای کار با او بی خود نیست. وودی آلن ۱۳زن را تا نامزدی دریافت جایزه اسکار کارگردانی کرده ،که شش نفرشان جایزه را دریافت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG