لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

تاکید بارزانی بر برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق


دعوت رئیس اقلیم کردستان برای شرکت در رفراندوم
دعوت رئیس اقلیم کردستان برای شرکت در رفراندوم

یک روز به برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از مردم خواست در این رای گیری شرکت کنند.

این در حالی است که کاخ سفید می‌گوید آمریکا بارها در توجیه مخالفت خود با همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق به رهبران آن تاکید کرده فعلا تلاش همگان باید متوجه شکست دادن داعش و ایجاد ثبات در مناطق آزاد شده از اشغال آن گروه باشد.

وزارت خارجه ایالات می‌گوید آمریکا از اقلیم کردستان عراق خواسته است ضمن متوقف ساختن برگزاری این رفراندوم، وارد گفت‌وگوهای جدی و پایدار با بغداد شود، و آمریکا آماده است چنین گفت‌گوهایی را تسهیل کند.

رئیس اقلیم کردستان که در یک مصاحبه مطبوعاتی سخنرانی می کرد افزود: «ما به این نتیجه رسیدیم که استقلال از تکرار تراژدیهای گذشته جلوگیری می کند. همکاری با بغداد شکست خورده و ما به آن باز نخواهیم گشت.»

وزارت خارجه آمریکا پیشتر در بیانیه ای گفته بود که دولت خودمختار کردستان عراق را به همکاری و اتحاد با دولت مرکزی عراق تشویق می کند.

در همین حال، بامداد روز یکشنبه دوم مهر، یک روز پیش از برگزاری همه پرسی، ایران اعلام کرد تمامی پروازها به مقصد کردستان را لغو کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG