لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

گزارش آمانو به آژانس بعد از سفر به آمریکا: ایران برجام را کامل رعایت می کند


یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بازگشت از آمریکا، به هیئت رئیسه این نهاد بین المللی گزارش داد که ایران از توافق هسته ای موسوم به برجام تبعیت کامل داشته و آژانس همچنین بر سایت هسته ای فردو نیز نظارت داشته است.

آقای آمانو در ششمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی از تبعیت ایران از توافق هسته ای خبر داد و بطور مختصر در این مورد صحبت کرد چون هفته پیش گزارش کامل را در اختیار اعضا گذاشته بود.

آقای آمانو در این جلسه گفت به راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران ادامه می دهیم.

گزارش مدیرکل آژانس در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که آژانس را مسئول کرده که بطور فصلی درباره روند اجرای برجام به اعضای هئیت مدیره این نهاد ناظر بر فعالیت هسته ای ایران، گزارش بدهد.

به گفته آقای آمانو، آژانس در ژانویه روند انتقال سانتریفیوژها در سایت هسته ای فردو را راستی‌آزمایی کرد و این تجهیزات هم اکنون تحت نظارت دایم آژانس ذخیره شده‌اند.

گزارش آقای آمانو چند روز بعد از سفر او به آمریکا و دیدار با مقام های آمریکایی است.

پنجشنبه آقای آمانو برای نخستین بار با مقامات دولت جدید آمریکا دیدار کرد. آقای آمانو در واشنگتن بود و ملاقات با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا اولین دیدار او بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرده بود که دولت جدید آمریکا از آقای آمانو خواست نظارت بر ایران را دقیق تر کند و خواهان دسترسی به سایتهای نظامی شود.

ایران پیش از توافق هسته ای مخالف دسترسی به سایت های هسته ای بود اما بعد از توافق هسته ای، طبق توافق با اطلاع قبلی، امکان بازرسی این اماکن هم برای آژانس وجود دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG