لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴
موگرینی، آمانو و ظریف بعد از آغاز اجرای برجام

پوشش زنده: تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران برداشته شد

همزمان با گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص اجرای تعهدات هسته‌ای ایران، روز شنبه محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی اجرای برجام را به صورت رسمی اعلام کردند. جان کری نیز در بیانیه ای از لغو تحریمهای هسته ای ایران خبر داد.

آژانس گواهی داد که ایران کلیه تعهدات بعد از توافق تیرماه را انجام داده است:
1- انتقال اورانیوم غنی شده به روسیه
2- کاهش تعداد سانتریفیوژ فردو و نطنز
3- خارج کردن قلب نیروگاه اراک

خبر ویژه: مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی
- جیسون رضائیان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و دو نفر دیگر آزاد شدند

* بعد از تایید آژانس، ظریف و موگرینی بیانیه مشترکی را خواندند
* جان کری هم در بیانیه ای گفت دنیا امروز امن‌تر شده است

فروش هواپیماهای مسافربری آمریکایی به ایران، چند دهه بود که تحریم شده بود.

باراک اوباما در حالی چنین اقدامی کرد که روز شنبه جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی در وین دیدار و گفتگو می کنند.

در آستانه لغو تحریم‌ها؛ اوباما ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری را به ایران برداشت

همکارمان نیلوفر پورابراهیم با ارسال این عکس، می گوید سالن كنفرانس آژانس بین المللی انرژی اتمی با دو پودیوم برای سخنرانی آماده شده است.

این عکس ایرنا از ملاقات موگرینی با تیم ایران است. خبرنگار ما از وین گزارش داده که نشست‌ موگرینی و ظریف پایان یافته و انتظار می‌رود به زودی گزارش آژانس منتشر شود.

آخوندی: ایرلاین ها برای توسعه ناوگان خود در پسابرجام آماده باشند

همزمان با اختیارات جدید وزیر خارجه آمریکا برای فروش هواپیمای نو به ایران، وزیر راه و شهرسازی ایران بر ضرورت آمادگی شرکت های هوایی برای توسعه ناوگان خود در دوران پسابرجام تاکید کرد و گفت: امیدواریم در یک تا دو هفته آینده و با اجرای برجام، وارد فضای جدیدی از تعامل با دنیا و به دنبال آن توسعه صنعت هوانوردی شویم.

علی اکبر صالحی که با تیم هسته ای ایران در وین است، نیز گفته، "با هواپیمای نو به تهران برمی‌گردیم."

هنوز معلوم نیست رئیس جمهوری آمریکا بعد از اجرای برجام سخنرانی کند یا خیر. شش ماه پیش، بعد از توافق جامع اتمی بین ایران و جامعه جهانی روسای جمهوری ایران و آمریکا با مردم کشورهای خود سخنرانی کردند.
کاخ سفید شاید یک بیانیه بدهد. اما از تهران خبر می رسد، قرار است حسن روحانی بعد از آغاز اجرای رسمی برجام در تلویزیون دولتی ایران حاضر شود.

اگر تا ساعتی دیگر برجام رسما اجرا و تحریم های هسته ای ایران لغو شود، کشورها و نهادهای مختلف، لغو تحریمهای ایران را اعلام خواهند کرد. شما می توانید آخرین خبرها از این دستورات و بخشنامه ها برای لغو تحریم های ایران را اینجا بخوانید.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا از لندن راهی وین شده است. وزیر خارجه ایران تایید کرده او و کری امروز دیدار خواهند کرد.

به نظر می رسد طیفی از محافظه کاران تندرو در ایران از اجرای برجام خشنود نیستند. روزنامه "وطن امروز" که پیشتر هم تیترهای جنجالی زده بود، از خروج قلب راکتور هسته‌ای اراک گله دارد، و درست در روز احتمالی اجرای برجام، در تیتر یک خود نوشته " دفن هسته‌ای".

وطن امروز شنبه ۲۶ دی
وطن امروز شنبه ۲۶ دی

محمد رضا نقدی، رئیس سازمان بسیج
محمد رضا نقدی، رئیس سازمان بسیج

محمد رضا نقدی، رئیس سازمان بسیج ایران هم همزمان با روز احتمالی اجرای برجام گفته "برجام بدون شروط ۹ گانه یک قرارداد استعماری است." منبع

اشاره او به نامه آیت الله خامنه ای به حسن روحانی است که شروطی را برای اجرای برجام شمرده بود.

بیشتر بخوانید:

روزنامه ایران شنبه ۲۶ دی
روزنامه ایران شنبه ۲۶ دی

برعکس رسانه های محافظه کار در تهران، روزنامه دولتی ایران در صفحه اول خود به استقبال اجرای برجام رفته و تیتر یک خود را به "آغاز دوران پساتحریم، روز پیروزی دیپلماسی" اختصاص داده است.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG