لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸
موگرینی، آمانو و ظریف بعد از آغاز اجرای برجام

پوشش زنده: تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران برداشته شد

همزمان با گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص اجرای تعهدات هسته‌ای ایران، روز شنبه محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه مشترکی اجرای برجام را به صورت رسمی اعلام کردند. جان کری نیز در بیانیه ای از لغو تحریمهای هسته ای ایران خبر داد.

آژانس گواهی داد که ایران کلیه تعهدات بعد از توافق تیرماه را انجام داده است:
1- انتقال اورانیوم غنی شده به روسیه
2- کاهش تعداد سانتریفیوژ فردو و نطنز
3- خارج کردن قلب نیروگاه اراک

خبر ویژه: مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی
- جیسون رضائیان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و دو نفر دیگر آزاد شدند

* بعد از تایید آژانس، ظریف و موگرینی بیانیه مشترکی را خواندند
* جان کری هم در بیانیه ای گفت دنیا امروز امن‌تر شده است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران وارد وین شد تا با فدریکا موگرینی بیانیه ای برای اجرای رسمی برجام صادر کند.

آقای ظریف گفته با ارائه گزارش آژانس، برجام اجرایی و تحریم‌ها لغو می‌شوند.
آقای ظریف گفته با ارائه گزارش آژانس، برجام اجرایی و تحریم‌ها لغو می‌شوند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در بدو ورود به فرودگاه به خبرنگاران گفت "لغو تحریم‌های ایران از امروز رسما اجرایی می‌شود. "

ظریف گفته است امروز، شنبه ۲۶ دی با ارایه گزارش مدیر کل اژانس برجام اجرایی خواهد شد و بعد بیانیه مشترک برای اعلام شروع برجام صادر خواهد شد.

راهروی منتهی به دفتر مدیرکل آژانس
راهروی منتهی به دفتر مدیرکل آژانس

همکارمان نیلوفر پورابراهیم در وین، در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی حضور دارد. این عکس را فرستاده است. می گوید خبرنگاران در انتظار حضور محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی هستند. قرار است این دو با یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس دیدار کنند.

مشخص نیست وزرای خارجه ایران و آمریکا چه زمانی دیدار خواهند داشت.

ظریف در اشاره به برنامه امروز خود گفته بعد دیدار با مدیر کل آژانس، اعلام اجرای برجام و دیدار‌های دو جانبه با خانم موگرینی و احتمالا سایر وزرای خارجه گروه ۱+۵ از جمله آقای کری خواهیم داشت‎.

همزمان با سفر محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در راس هیاتی دیپلماتیک به وین برای شرکت در مراسم قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام و آغاز رفع تحریم ها، بورس تهران طی واکنشی چشمگیر، در نیم ساعت اول معاملات با جهش ۱۱۰۰ واحدی همراه بود.

به گزارش خبرگزاری های ایران، بورس تهران از چند روز پیش روند صعودی در پیش گرفته بود. تسنیم گزارش داده است که تا ساعت ۹:۴۵ صبح روز شنبه ۲۶ دی ماه، حدود ۳۹۴ میلیون سهم به ارزش ۷۴ میلیارد تومان خریداری شده است.

جهش شاخص بورس در یک ساعت
جهش شاخص بورس در یک ساعت

ایسنا نوشت تمامی شرکت های بورسی بخصوص شرکت های پتروشیمی، بانکی و خودرویی و همچنین شرکت های مرتبط با لغو تحریم ها با استقبال شدید سهامداران و رشد قیمت مواجه شد.

دقایقی پیش ملاقات موگرینی و ظریف به پایان رسید. فدریکا موگرینی با انتشار این عکسها روی توئیتر خود، نوشت "ملاقات با محمدجواد ظریف برای نهایی کردن روز اجرای توافق جامع هسته‌ای"

خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرد هدف از دیدار ظریف و موگرینی در وین، "آخرین هماهنگی برای اجرای برجام" بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافربری آمریکایی به ایران را صادر کرد و اجازه فروش هواپیمای مسافربری را به جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا محول کرد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG