لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ ایران ۰۰:۲۶

پاسخ حسن روحانی: اجرای کامل برجام با رعایت الزامات رهبری


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی در پاسخ به نامه رهبر جمهوری اسلامی ایران از رعایت "ملاحظات و الزامات" آیت‌الله خامنه‌ای در اجرای توافق هسته‌ای خبر داد.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه نامه‌ای به رئیس جمهوری نوشت و ضمن تایید مصوبه شورای عالی امنیت ملی، خواستار رعایت ۹ شرط در اجرای برجام شده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز پنج‌شنبه در پاسخ به این نامه تاکید کرد که "ملاحظات و الزامات" رهبر، مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی را در "اجرای کامل و با حسن نیت برجام" رعایت خواهد کرد.

آقای روحانی در نامه خود عنوان کرده که ایران در مذاکرات هسته‌ای چهار دستاورد داشته است؛ شکست "پروژه صهیونیستی هراس‌افکنی و امنیتی‌سازی جمهوری اسلامی ایران" ، پذیرش "برنامه هسته ای ایران از جمله غنی سازی و رآکتور آب سنگین، به عنوان یک برنامه صلح‌آمیز با ابعاد تجاری و صنعتی" و خروج " پرونده هسته‌ای ایران از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد" و لغو " تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، تجاری و مالی بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران".

رئیس جمهوری ایران تاکید کرده که "ساختار تحریم‌ها" از هم پاشیده است و رئیس جمهوری آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا "به صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام" اعلام کرده‌اند.

یکی از شرط‌های رهبر جمهوری اسلامی این بود که رئیس جمهوری آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت کتبی تصریح کنند تحریم‌ها به‌کلی برداشته شده است.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی ایران، هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند و به منزله‌ی نقض برجام محسوب می‌شود.

از دیگر موارد مورد تاکید در نامه آیت‌الله خامنه‌ای این بود که تصویب هرگونه تحریم در هر زمینه‌ای از جمله در زمینه تروریسم و حقوق بشر در هشت سال آینده توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکره با ایران، نقض برجام محسوب خواهد شد.

مشاهده نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG