لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

پاسخ حسن روحانی: اجرای کامل برجام با رعایت الزامات رهبری


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی در پاسخ به نامه رهبر جمهوری اسلامی ایران از رعایت "ملاحظات و الزامات" آیت‌الله خامنه‌ای در اجرای توافق هسته‌ای خبر داد.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه نامه‌ای به رئیس جمهوری نوشت و ضمن تایید مصوبه شورای عالی امنیت ملی، خواستار رعایت ۹ شرط در اجرای برجام شده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز پنج‌شنبه در پاسخ به این نامه تاکید کرد که "ملاحظات و الزامات" رهبر، مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی را در "اجرای کامل و با حسن نیت برجام" رعایت خواهد کرد.

آقای روحانی در نامه خود عنوان کرده که ایران در مذاکرات هسته‌ای چهار دستاورد داشته است؛ شکست "پروژه صهیونیستی هراس‌افکنی و امنیتی‌سازی جمهوری اسلامی ایران" ، پذیرش "برنامه هسته ای ایران از جمله غنی سازی و رآکتور آب سنگین، به عنوان یک برنامه صلح‌آمیز با ابعاد تجاری و صنعتی" و خروج " پرونده هسته‌ای ایران از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد" و لغو " تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، تجاری و مالی بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی ایران".

رئیس جمهوری ایران تاکید کرده که "ساختار تحریم‌ها" از هم پاشیده است و رئیس جمهوری آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا "به صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام" اعلام کرده‌اند.

یکی از شرط‌های رهبر جمهوری اسلامی این بود که رئیس جمهوری آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت کتبی تصریح کنند تحریم‌ها به‌کلی برداشته شده است.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی ایران، هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریم‌ها باقی خواهد ماند و به منزله‌ی نقض برجام محسوب می‌شود.

از دیگر موارد مورد تاکید در نامه آیت‌الله خامنه‌ای این بود که تصویب هرگونه تحریم در هر زمینه‌ای از جمله در زمینه تروریسم و حقوق بشر در هشت سال آینده توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکره با ایران، نقض برجام محسوب خواهد شد.

XS
SM
MD
LG