لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

​رئيس جمهوری آمريکا روز جهانی زن را گرامی داشت


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا روز یکشنبه در بيانيه ای روز جهانی زن را گرامی داشت.

بيانيه رئیس جمهوری آمریکا می گويد سمهی که زنان به عنوان نيمی از جمعيت جهان در پيشبرد جامعۀ جهانی بر عهده دارند با هيچ معياری قابل اندازه گيری نيست. نقش آنها به عنوان سرمايه گذار، کشاورز، آموزگار، دانشمند، هنرمند، سرباز، مادر، و رهبران کشور فهرستی بی انتها است.

این بیانیه می گوید با وجود آنکه بدون زنان، اقتصاد محکوم به فنا است، از طرفی دیگر نیز ساختار سياسی بدون آنان پابرجا نمی ماند و شيرازۀ خانواده و جامعه از هم می پاشد، در حالی که هنوز در بسياری از کشورها با زنان مانند شهروندان درجه دو رفتار می شود.

آقای اوباما ادامه می دهد، هنوز توانايی های زنان دست کم گرفته می شود و حقوق انسانی شان، حق آموختن، بيان عقايد و ديدگاه هايشان، زندگی بدور از خشونت، و انتخاب همسر همواره از آنها گرفته می شود.

او ادامه می‌دهد اين شکاف، سهم زنان از ارزش ها، و طرز رفتاری که هر روزه با آنها می شود، يکی از ناعادلانه ترين بی عدالتی های عصر ماست. ما در روز جهانی زن يک بار ديگر با خود عهد می‌کنيم که اين شکاف برطرف شود.

رئيس جمهوری آمريکا در بخش ديگری از بيانيه می افزايد، يکی از راه های از میان بردن اين شکاف حمايت از حق تحصيل برای دختران است. در حال حاضر ۶۵ ميليون دختر در سراسر جهان به مدرسه نمی روند و ميليون ها نفر در خطر محروميت از تحصيل هستند.

در بیانیه آقای اوباما آمده است: من و ميشل اين هفته با پيشنهاد يک برنامه تحت عنوان «بگذاريد دختران ياد بگيرند» قصد داريم به رفع موانع اقتصادی، سياسی و فرهنگی موجود بر سر راه دخترانی که می خواهند درس بخوانند، کمک کنيم.

آقای اوبا در ادامه می گويد: من يقين دارم جهانی که در آن با زنان و دختران، و پسران و مردانش به يکسان رفتار شود، جهانی به مراتب امن تر، با ثبات تر و مرفه تر است.

زنان و دختران انسانند و شايستۀ حقوق و شأن کامل و برابر هستند. زنان در هر کجا و هر روز شايستگی رفتار برابر را دارند.

رئيس جمهوری آمريکا در انتهای بيانيه تأکيد کرده است که او و اعضای دولتش به تلاش برای تحقق اهدافی که اشاره شد، ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG