لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۳

پاپ از تلاش زنان برای ساختن جامعه‌ای انسانی‌تر، تقدیر کرد


راهپیمایی زنان در ترکیه به مناسبت روز جهانی زن
راهپیمایی زنان در ترکیه به مناسبت روز جهانی زن

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، در روز جهانی زن با ادای احترام به زنان از آنان قدردانی و برایشان دعا کرد.

پاپ فرانسیس در این مراسم گفت: «از تمام زنانی که هر روز تلاش می‌کنند جامعه‌ای مهربان‌تر و انسانی‌تری را بسازند همچنین از تمامی زنانی که در کلیسا خدمت می‌کنند، برادرانه سپاسگزاری می‌کنم».

پاپ فرانسیس گفت که روز جهانی زن این فرصت را می‌دهد که بر اهمیت زنان و حضورشان در جامعه تاکید کند. رهبر کاتولیک‌های جهان افزود: «دنیایی که زنان در آن منزوی شده باشند دنیایی بیهوده است.»

همزمان، روز هشتم مارس در گوشه و کنار دنیا برنامه‌های مختلفی به مناسبت روز جهانی زن برگزار شد.

در استانبول ترکیه بیش از هزار نفر با دوچرخه از پل بسفر عبور کردند تا در این روز خشونت علیه زنان را تقبیح کنند. در بنگلادش و هنگ کنگ نیز زنان علیه خشونت و تبعیض و همچنین برای حفظ حقوق خود دست به راهپیمایی زدند.

در فیلیپین گردهمایی‌هایی برای بهبود شرایط زندگی زنان، حفظ حقوق آنان، امنیت شغلی و اصلاحات اجتماعی به ویژه قوانینی که به زنان مربوط می‌شود، برگزار شد.

در هند، هنرمندان با به نمایش گذاشتن آثار هنری خود که زندگی روزمره زنان را تصویر می کرد این روز را گرامی داشتند و در دهلی نو زنان با موتور سیکلت رژه رفتند.

​همچنین در افغانستان نیز، مردهای افغان با پوشیدن برقع در حمایت از حقوق زنان افغان در خیابان‌های کابل دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG