لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

تاکید دیدبان حقوق بشر بر حفاظت از غیرنظامیان در تکریت


دیدبان حقوق بشر نیروهای عراقی و مبارزان طرفدار دولت را ترغیب کرده است، در حالی که به حملات علیه گروه موسوم به دولت اسلامی برای بازستانی شهر تکریت ادامه می دهند، از غیرنظامیان حفاظت کنند.

این نهاد بین المللی حقوق بشری روز چهارشنبه اعلام کرد موارد متعددی ثبت کرده است که نشان می دهد آن نیروها در پی بازستانی شهرهای دیگر، مرتکب «بدرفتاری» شده اند و تاکید کرد تمام طرف ها نیاز دارند مسلم سازند که غیرنظامیان قادر شوند مناطق رزمی را ترک کنند.

جو استارک، مدیر بخش خاورمیانه وشمال آفریقا در دیدبان حقوق بشر، در بیانیه ای گفت «طرف های متخاصم در سراسر عراق باید از غیرنظامیانی که در جنگ به دام افتاده اند حفاظت کنند و مرتکب غارت یا قتل های انتقامی نشوند.»

نیروهای عراق در ائتلاف با شبه نطامیان شیعه و کرد، شامگاه یکشنبه عملیاتی را برای بازستانی کنترل سرزمینی که دولت اواخر بهار گذشته از دست داد، آغاز کردند. گفته می شود ایران نیز در عملیات شرکت دارد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در آغاز عملیات، به حیدر العبادی نخست وزیر عراق پیوست. اما ورای حمایت تاکتیکی، میزان درگیری ایران در نبرد برای بازستاتی تکریت روشن نیست.

یک مقام نظامی آمریکا تائید کرد ایران در عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی تکریت دخالت دارد.

XS
SM
MD
LG