لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

فعال یهودی: ایران با این کارنامه حقوق بشر نباید برنامه اتمی داشته باشد


گفت و گو با برگزار کننده نشست «محاظت در برابر ایران هسته‌ای»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00

خاخام اشمولی بوتیچ، برگزارکننده نشستی تحت عنوان «محافظت در برابر ایران هسته‌ای»، که ساعاتی پیش از سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا، برگزار شد، کارنامه حکومت ایران را در حوزه حقوق بشر یکی از بدترین‌ها دانست و گفت که چنین حکومتی نباید برنامه‌ هسته‌ای داشته باشد.

او در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا هدف از برگزاری این نشست را، همزمان با مذاکرات هسته‌ای در سوئیس، نشان دادن آنچه که یکی از بزگترین تهدیدهای این روزها می‌داند، عنوان کرد: یعنی تهدید ایران اتمی.

«نشست محافظت در برابر ایران هسته‌ای» دوشنبه شب، با حضور سناتور جمهوریخواه تد کروز و الی ویزل، برنده جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۸۶ در واشنگتن برگزار شد.

خاخام اشمولی بوتیچ که از مخالفان توافق احتمالی هسته‌ای با ایران است، معتقد است که دنیا نباید به حکومت ایران برای حفط یک برنامه هسته‌ای اعتماد کند. او گفت: «حکومت ایران به انجام بدترین اقدامات علیه حقوق بشر محکوم است و چنین حکومتی نباید هیچ برنامه هسته‌ای در اختیار داشته باشد.»

وی با بیان این که ایران یک قدرت نفتی است و به انرژی اتمی نیازی ندارد، این پرسش را مطرح می‌کند که در این صورت، ایران چرا باید راکتور هسته‌ای بسازد؟ چرا باید اورانیوم غنی‌سازی کند، در حالی که به این انرژی احتیاجی ندارد؟ و در ادامه نتیجه‌گیری می‌کند که واضح است حکومت ایران تلاش می‌کند به بمب اتمی دست پیدا کند.

این فعال یهودی، با بیان این که خود «نیمه ایرانی» است، تاکید کرد که مخالف ایران نیست، بلکه مخالف حکومتی است که حامی تروریسم است، مردم را با جرثقیل در میدان‌های شهر اعدام می‌کند و به سوی معترضان در خیابان تیراندازی می‌کند.

او با بیان این که حکومت ایران سال‌ها درباره برنامه هسته‌ای خود به دنیا دروغ گفته است، اضافه کرد «ما مخالف ایرانی هستیم که اورانیوم غنی می‌کند و اسرائیل را تهدید به نابودی می‌کند.»

به اعتقاد برگزارکننده نشست «محافظت در برابر ایران هسته‌ای»، چیزی که بیشتر از نرسیدن به یک توافق هسته‌ای به مردم ایران آسیب می‌رساند، نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران است، و اتفاق بهتر برای مردم ایران، این است که حکومت این کشور تغییر کند.

XS
SM
MD
LG