لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۳

مقامات قضایی: وکیل «قابل قبول» برای جیسون رضائیان معرفی کنید


جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست که در ایران زندانی است
جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست که در ایران زندانی است

مقامات قضایی ایران به جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار روزنامه واشنگتن پست در تهران که در زندان بسر می‌برد، اجازه دادند که وکیلِ «قابل قبول» آنها را برای دفاع از خود انتخاب کند.

خانواده آقای رضائیان با انتشار بیانیه‌ای، که نسخه‌ای از آن برای صدای آمریکا ارسال شد، اعلام کردند با تعیین ضرب‌الاجل یازدهم اسفند ماه (دوم ماه مارس) توسط قاضی صلواتی برای انتخاب وکیل، با توجه به‌عدم پذیرش مسعود شفیعی به عنوان وکیل مدافع جیسون توسط مقامات قضایی، خانم لیلا احسن که وکیل همسر اوست، وکالت جیسون را نیز برعهده خواهد گرفت.

آنها در این بیانیه تاکید کردند که قاضی صلواتی، هفته گذشته به آنها اعلام کرده بود که تا ۱۲ اسفند مهلت دارند تا یک وکیل «قابل قبول» برای دفاع از جیسون رضائیان را به دادگاه معرفی کنند.

پیشتر آقای شفیعی به بخش فارسی ‌صدای آمریکا گفته بود آقای صلواتی، قاضی پرونده، مانع شد تا او وکالت جیسون را بپذیرد.

وی روز دوشنبه در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت «آقای صلواتی حدود چهار سال است که حرکتی را انجام می‌دهد که ناقض تمامی قوانین جمهوری اسلامی بویژه قانون اساسی است و از کار من هم جلوگیری می‌کنند. پروندهای مختلفی بوده مانند پرونده امیررضا حکمتی و دیگر پرونده‌ها، که ایشان از این که من وکالت آنها را بر عهده بگیرم، ممانعت به عمل آوردند.»

به گفته آقای شفیعی «کار ایشان وجاهت قانونی و شرعی ندارد. من به این قضیه اعتراض مکتوب به رئیس دادگاه‌های انقلاب کردم و متاسفانه پاسخی که من شنیدم این بود که ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. تصمیم را آقای صلواتی می‌گیرند و خیرخواهانه به من توصیه کردند که شما بکشید کنار بهتر است.»

قوه قضاییه هنوز اتهامات جیسون رضائیان را، که ۲۲۰ روز از بازداشت او می‌‌گذرد، بطور رسمی اعلام نکرده است.

آقای شفیعی پیش‌تر وکالت سه کوهنورد آمریکایی دستگیر شده در ایران در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) را برعهده داشته است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG