لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

واکنش اسرائیل و فلسطینی‌ها به محکومیت فتح و تشکیلات خودگردان در دادگاه نیویورک


واکنش اسرائیل و فلسطینی ها به حکم دادگاه نیویورک
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:00 0:00

مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی به رای دادگاهی در آمریکا، مبنی بر محکومیت سازمان آزادی بخش فلسطین (فتح) و تشکیلات خودگردان فلسطینی به پرداخت ۲۱۸ میلیون دلار غرامت به بازماندگان قربانیان حملات چند سال گذشته به اورشلیم، واکنش نشان دادند.

در جریان رشته حملات و بمب‌گذاری‌هایی در اورشلیم که از سوی طرف فلسطینی در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ میلادی صورت گرفت، ۳۳ نفر کشته و ۴۵۰ نفر زخمی شدند. قربانیان و بازماندگان این حملات، از دادگاه درخواست ۳۵۰ میلیون دلار غرامت کرده بودند.

مارک رگو سخنگوی دولت اسرائیل، از رای روز دوشنبه دادگاه نیویورک استقبال کرد و گفت «دادگاه فدرال آمریکا تشکیلات خودگردان و رهبری آن را به خاطر رشته اقدام‌های تروریستی علیه غیرنظامیان بی‌گناه اسرائیلی و آمریکایی مسئول شناخت.»

وی در ادامه افزود «این پیام مهمی به رهبری فلسطینی است که از ستایش تروریسم خودداری ورزد و پیمان خود را با گروه تروریستی حماس لغو کند. رهبران فلسطینی که حالا دور دنیا راه افتاده‌اند و می‌گویند تروریسم را محکوم می‌کنند، باید به گفته‌های خود عمل کنند.»

در شهر رام الله در کرانه باختری، و مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی، حنان عشراوی سخنگوی فتح گفت «بسیار ناراحت کننده است که دادگاه منطقه نیویورک در آمریکا چنین رأیی را در دعوای سوکولوف علیه فتح در شش مورد دعوی صادر کرده است.»

خانم عشراوی، که خود از بنیانگذاران سازمان آزادی بخش فلسطین است، همچنین ابراز امیدواری کرد دادگاه تجدیدنظر به نفع فلسطینی‌ها رای دادگاه نیویورک را لغو کند، و افزود «ما قاطعانه باور داریم که پرونده به نفع ماست. در دادگاه تجدیدنظر به احتمال زیاد برنده می‌شویم در این مورد صلاحیت دادگاه بدوی را زیر سئوال می‌بریم. ما برنده خواهیم شد.»

هیات منصفه دادگاه نیویورک ۱۰ خانواده آمریکایی را در مورد شش حمله گردان مسجدالاقصی متعلق به حماس مستحق دریافت غرامت دانست. غرامت به موجب قانون ضدتروریستی آمریکا بین این خانواده‌ها تقسیم می‌شود.

XS
SM
MD
LG