لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

نتانیاهو: ایران مسئول کشته شدن دو سرباز اسرائیلی است


نتانیاهو: ایران مسئول کشته شدن دو سرباز اسرائیلی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

مراسم تشییع جنازه یوخایی کالانگل، سروان ۲۵ ساله ارتش اسرائیل که در حمله موشکی روز چهارشنبه حزب الله به همراه گروهبان دورخاییم نی نی ۲۰ ساله جان خود را از دست داد، روز پنجشنبه با شرکت صدها نفر در اورشلیم برگزار شد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم در مراسم حضور داشت. آقای نتانیاهو در این مراسم مسئولیت مرگ این سربازان را متوجه ایران دانست.

نخست وزیر اسرائیل گفت: «ایران مسئول حمله دیروز علیه ماست که از خاک لبنان انجام شد. این همان ایرانی است که تلاش می کند با قدرت های بزرگ به توافقی برسد که شرایط توانایی آن کشور برای تولید سلاح اتمی را فراهم خواهد کرد. و ما قاطعانه مخالف چنین توافقی هستیم. ما به دفاع از خود در برابر هرگونه تهدیدی ادامه می دهیم، هر کجا که باشد.»

یک روز پس از کشته شدن دو نظامی اسرائیلی و یک صلح‌بان اسپانیایی سازمان ملل متحد در منطقه شبعا، نواحی مرزی اسرائیل و لبنان روز پنجشنبه آرام گزارش شده و هر دو طرف اسرائیلی و حزب الله گفته‌اند تمایلی به تشدید خشونت‌ها ندارند.

شبعا روز چهارشنبه در پی حمله موشکی حزب الله لبنان به یک کاروان گشتی نظامی اسرائیل و درگیری‌های متعاقب آن به قتلگاه دو سرباز اسرائیلی و یک صلح‌بان اسپانیایی‌تبار سازمان ملل متحد بدل شد. به گفته سفیر اسپانیا در سازمان ملل صلحبان این کشور در اثر آتش باری طرف اسرائیلی جان خود را از دست داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک جلسه غیرعلنی مرگ صلحبان اسپانیایی در خشونت‌های روز چهارشنبه در شبعا را محکوم کرد.

هر دو طرف اسرائیلی و حزب الله اما می‌گویند تمایلی به ادامه یا تشدید خشونت‌ها ندارند و از طریق صلح‌بانان سازمان ملل متحد در منطقه، این پیام را به یکدیگر منتقل کرده‌اند.

با این حال موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل از آماده باش کامل ارتش آن کشور برای مقابله با هرگونه تحرک جدیدی خبر داده و بنیامین نتانیاهو به کابینه اسرائیل گفته است عاملان حمله به کاروان گشتی نظامی و مرگ دو سرباز اسرائیلی را به تعبیر وی به «سزای اعمالشان» خواهد رساند.

XS
SM
MD
LG