لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

یک مقام آمریکایی از تدارک نظامی برای بازپس‌گیری موصل خبر داد


تدارک ارتش عراق برای بازپس‌گیری شهر موصل
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

یک مقام ارشد نظامی آمریکا اعلام کرد که ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد برای بازپس‌گیری شهر موصل که در تصرف گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش است، در تدارک یک تهاجم نظامی گسترده نظامی هستند.

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، روز پنجشنبه به گروهی از خبرنگاران در واشنگتن گفت، افشای جزئیات عملیات برای بازپس‌گیری شهر موصل، نشان از اعتماد به نفس ارتش عراق دارد که این تهاجم نظامی را تدارک می‌بیند.

به گفته این مقام فرماندهی مرکزی ایالات متحده، حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار نیروی نظامی از ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان، برای عملیات بازپس‌گیری موصل که احتمالا در فاصله ماه آوریل و ماه مه سال جاری میلادی (بهار ۱۳۹۴) انجام خواهد شد، آماده می‌شوند.

او در ادامه، با بیان این که حدود هزار تا دو هزار پیکارجوی داعش کنترل شهر موصل را در دست دارند، افزود ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از هم اکنون حملات هوایی علیه مواضع تدارکاتی داعش در منطقه را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مقام نظامی اشاره نکرده است که چه تعداد مشاوران آمریکایی برای هدایت عملیات پشتیبانی هوایی در نزدیکی موصل مستقر خواهند بود.

به گفته این مقام آمریکایی، ۵ تیپ ارتش عراق، نیروی اصلی در عملیات تهاجمی برای بازپس‌گیری موصل خواهد بود. سه تیپ ذخیره نیز در عملیات شرکت می‌کنند. سه تیپ پیشمرگه‌های کرد در شمال شهر موصل مستقر خواهند شد که راه تدارکاتی داعش از سمت غرب را مسدود کنند. یک واحد نظامی نیز، از افسران پلیس سابق شهر موصل و نیروهای شبه نظامی قبایل محلی، در این عملیات تهاجمی شرکت خواهند کرد.

هدف ارتش عراق و رهبران نظامی آمریکا این است که تمامی پنج تیپ شرکت کننده در عملیات تهاجمی در دوره‌های آموزشی که توسط ارتش آمریکا برگزار می‌شود، شرکت کنند. دوره بعدی آموزشی زمانی آغاز خواهد شد که آموزش ۳۲۰۰ نیرویی که اکنون در حال آموزش هستند، پایان یابد. به گفته این مقام آمریکایی، زمانبندی تهاجم نظامی برای بازپس‌گیری موصل که پنتاگون آن را در جنگ با داعش اساسی می‌داند ، به درجه آمادگی ارتش عراق بستگی دارد.

موصل با بیش از یک میلیون نفر جمعیت در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی (خرداد ماه ۱۳۹۳) به تصرف داعش در آمد. این شهر بزرگترین شهر در خلافت خودخوانده‌ای است که داعش تحت کنترل خود دارد. این گروه افراطی در یک سال گذشته توانسته است مناطق وسیعی بین شمال عراق و شرق سوریه را نیز تصرف کند.

XS
SM
MD
LG