لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

گزارش عملکرد ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه داعش


بررسی عملکرد ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه داعش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:23 0:00

ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده، از تابستان سال گذشته نزدیک به ۵ هزار حمله هوایی علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه و عراق انجام داده است.

آمریکا در مواجهه با تهاجم نظامی پیکارجویان افراطی داعش در اوائل سال گذشته، ابتکار تشکیل یک ائتلاف بین المللی برای تضعیف و نهایتاً نابودی این گروه را در دست گرفت. ائتلافی که اکنون بیش از ۶۰ کشور جهان در آن عضویت دارند و از تابستان ۹۳، حملات هوایی علیه مواضع داعش در بخش‌هایی از سوریه و عراق را آغاز کرد.

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا، گزارشی از تعداد حملات هوایی ائتلاف بین المللی و تاثیر تخریبی آن‌ها بر مواضع و تجهیزات داعش را منتشر کرده است.

بر پایه این گزارش، ائتلاف بین المللی از تابستان تا روز چهارم فوریه (۱۵ بهمن ماه) در مجموع ۴۸۱۷ حمله هوایی علیه مواضع داعش در سوریه و عراق انجام داده است.

این گزارش حملات هوایی را در ۲۸ طبقه بندی ارائه کرده است، که بر اساس آن ۲۹۴۳ حمله هوایی، یعنی بیش از ۶۰ درصد از کل حملات هوایی علیه مواضع داعش، شامل حمله علیه مواضع تهاجمی، تدارکاتی، ستادی، رهبری، پناهگاهی و پست بازرسی این گروه بوده است.

در همین مدت ، ۱۲۰۲ مورد حمله، خودروهای داعش شامل، خودروهای نظامی، تدارکاتی، بمب‌ گذاری شده و متفرقه را هدف قرار داد. در ۶۲ حمله نیز تانک‌های داعش هدف قرار گرفت. ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در این مدت همچنین ، ۱۴۴ حمله علیه تجهیزات ارتباطاتی، ۳۳ مورد حمله علیه انبارهای مخفی مهمات، ۱۳۰ حمله علیه تاسیسات و پالایشگاه‌های نفتی در کنترل داعش و ۳۹ مورد علیه قایق‌های داعش صورت گرفته است.

بر پایه گزارش ارتش آمریکا، ۱۷۴ حمله علیه توپخانه‌های داعش، ۶۹ حمله به پل‌ها و جاده‌های تحت کنترل داعش و ۲۱ حمله علیه پایگاه‌های آموزشی داعش در سوریه و عراق انجام گرفته است.

به گفته تحلیلگران، از توان تهاجمی داعش در مقایسه با سال گذشته، مسلماً کاسته شده است. پیشرفت غیرمنتظره داعش در اوائل سال گذشته، ضمن آن که بخش‌های وسیعی از سوریه وعراق را تصرف کرد، نیروهای نظامی آن را در معرض حملات هوایی آمریکا و ائتلاف بین المللی قرار داد.

سیدنی فرید برگ در وبسایت «برکینگ دیفنس» می‌نویسد، داعش به راحتی پارکینگ خودروهای نظامی ارتش عراق را تصرف کرد، اما فقدان آموزش و نظام تدارکاتی لازم به این معنی بود که آن ها هنوز باید از وانت‌هایی که تصرف کرده‌اند، استفاده کنند.

برای همین است که در حملات هوایی ائتلاف، ۳۹۶ خودرو از نوع وانت هدف قرار گرفت، در حالی که تنها ۶۲ تانک در همین دوره هدف قرار گرفته است.

به گفته فرید برگ در شرایطی که روحیه تهاجمی در ارتش عراق وجود ندارد، و کردها دچار کمبود سلاح های سنگین هستند و مخالفان معتدل بشار اسد گرفتار هر دو آنها هستند ، جلوگیری از پیشروی و نهایتاً نابودی داعش نیاز به حملات هوایی و پشتیبانی آمریکا و آموزش نظامی از سوی آمریکا دارد.

XS
SM
MD
LG