لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

نگرانی کردهای عراق از ورود نیروهای دولت مرکزی به کرکوک


نگرانی کردهای عراق از ورود نیروهای دولت مرکزی به کرکوک
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

درآمد عراق از منابع نفتی کرکوک یکی از موارد اختلاف دولت مرکزی در بغداد با اقلیم خودمختار کردستان بود. اما شبه نظامیان شیعه و سربازان دولت مرکزی عراق به شهر کوکوک وارد شده‌اند تا به پیشمرگه‌ها در مقابله با پیکارجویان «دولت اسلامی» کمک کنند.

یکی از ساکنان کرکوک می‌گوید «برادران پیشمرگه ما به خوبی آموزش ندیده اند، اما ترکیبی از سربازان و شبه نظامیان شیعه که به کرکوک آمده‌اند، علاوه بر آموزش بهتر، تسلحیات قوی تری دارند.»

با این حال، جعفر مصطفی فرمانده پیشمرگه‌های کرد در استان کرکوک، که فاصله چندانی با خط اول جبهه مبارزه با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ندارد، به کلی منکر حضور این نیروها می‌شود و می‌گوید «این منطقه توسط پیشمرگه‌ها محافظت می‌شود و هیچ نیروی دیگری در این جا وجود ندارد. پیشمرگه‌ها به جز حملات هوایی ائتلاف بین المللی، به هیچ نیروی دیگری نیاز ندارند.»

کردهای عراقی، کرکوک را بخشی از اقلیم خودمختار کردستان می‌دانند و از این نگران هستند دارند که ورود نیروهای تازه نفس دولت مرکزی، بار دیگر تحقق این ادعا را تهدید کرده و به تاخیر اندازد.

آیت الله علی سیستانی از مراجع برجسته شیعه ساکن در عراق، به شبه نظامیان شیعه توصیه کرده است که با فریاد مرگ بر داعش به جنگ جهادیون بروند.

یاسین احمد، از عرب‌های ساکن کرکوک می‌گوید با وجود آن که در میان شبه نظامیان «آدم‌های نابابی» وجود دارند و خانه برخی را به زور مصادره کرده‌اند، اما فعلا وقت این حرف ها نیست!

او می گوید «در میان این‌ها، افرادی وجود دارند که مثل کانگسترها هستند و ما از آنها می‌ترسیم. اما مهم‌ترین نکته این است که باید از مردم محافظت کنند.»

XS
SM
MD
LG