لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

پوروشنکو: بیشتر نیروهای اوکراین از دبالتسفه خارج شده‌اند


پوروشنکو: بیشتر نیروهای اوکراین از دبالتسفه خارج شده‌اند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

رئيس جمهوری اوکراين اعلام کرده است بخش عمده نيروهای دولتی از شهر دبالتسفه که از زمان شکست توافق اول مينسک برای آتش بس به خط مقدم جنگ در شرق اوکراين تبدل شده است، خارج شده‌اند.

پترو پوروشنکو روز چهارشنبه گفت روند خروج تسليحات سنگين از دبالتسفه، که ضرب الاجل آن سه‌شنبه شب به پايان رسيد، در يک حرکت منظم و برنامه ريزی شده آغاز شده است.

با این حال، جدايی طلبان طرفدار روسيه برخلاف توافقی که در پی کنفرانس تلفنی رهبران آلمان، روسيه و اوکراين صورت گرفت، به ناظران سازمان امنيت و همکاری اروپا اجازه نداده‌اند وارد شهر شوند.

خروج تدريجی نيروهای دولتی از دبالتسفه توسط سخنگوی وزارت دفاع اوکراين نيز تأييد شد. او گفت تاکنون حدود ۸۰ درصد از واحدهای نظامی منطقه را ترک کرده‌اند و عمليات به زودی تکميل خواهد شد.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه نيز روز چهارشنبه، از يک سو از جدايی طلبان خواست به نيروهای دولتی اوکراين اجازه دهند به سلامت از دبالتسفه خارج شوند، و از سوی ديگر از کيف خواست شهر را تسليم جدايی طلبان کند.

پوتين خاطر نشان کرد که نيروهای دولتی اوکراين از پيش از نخستين توافق آتش بس مينسک در دبالتسفه در محاصرۀ جدايی طلبان بوده‌اند، در نتيجه از آنجا که آنها به دبالتسفه به عنوان بخشی از قلمرو تحت کنترل خود می‌نگرند، اين بخش شامل آن توافق آتش بس نمی‌شود.

در همین حال، جو بايدن معاون رياست جمهوری آمريکا بار ديگر به مسکو هشدار داده است که ادامه جنگ اوکراين بهای سنگينی برای روسيه خواهد داشت.

اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد نیز شب گذشته با تصويب قطعنامه پیشنهادی روسیه، ضمن حمايت از توافق آتش بس مينسک از جدايی طلبان خواستند به تماميت ارضی اوکراين احترام بگذارند.

XS
SM
MD
LG