لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

ادامۀ درگيری ها در شرق اوکراين


ادامۀ درگيری ها در شرق اوکراين
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

شبه نظامیان طرفدار روسیه در شرق اوکراین و نیروهای ارتش این کشور از خارج کردن تسلیحات خود از یک شهر استراتژیک در شرق اوکراین خودداری می کنند.

به رغم تلاش های بین المللی و توافق اخیر بر سر آتش بس، درگیری ها در این منطقه ادامه دارد.

دفتر رياست جمهوری اوکراين روز سه شنبه از اتحاديه اروپا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواست جدايی طلبان طرفدار روسيه را برای زير پا گذاشتن توافق آتش بس قوياً محکوم کنند.

آتش بس میان جدایی طلبان طرفدار روسیه و دولت اوکراین روز یکشنبه به اجرا در آمد و باعث کاهش درگیری ها در مناطق جنگی شد. اما بر اساس گزارش ها، درگیری میان دو طرف در شهر دبالتسفه ادامه دارد. کیف کنترل این شهر را بدست دارد اما شورشیان آن را محاصره کرده اند.

دنیس پوشلین، سخنگوی شورشیان به خبرگزاری رویترز گفت که جدایی طلبان حق دارند از این شهر دفاع کنند. او دبالتسفه را «قلمروی داخلی» توصیف کرد. او گفت شورشیان آماده یک عقب نشینی دو جانبه هستند، اما به هرگونه حمله ای واکنش نشان خواهند داد.

جدايی طلبان روز سه شنبه اعلام کردند موفق به عقب راندن نيروهای دولتی از دبالتسفه شدند. آنها روز دوشنبه به ۷ هزار نیروی اوکراینی پیشنهاد کردند که از یک راه امن از شهر دبالتسفه خارج شوند. اما دولت اوکراین با رد این پیشنهاد گفت دبالتسفه طبق توافق آتس بس در بلاروس، در قلمروی نیروهای دولتی است.

خبر تصرف شهر دبالتسفه در شرق اوکراين توسط جدايی طلبان زمانی اعلام شد که چند ساعتی بيشتر تا پايان مهلت تعيين شده برای خروج تسليحات سنگين از شهر باقی نمانده است. آندری ليسنکو، سخنگوی وزارت دفاع اوکراين از ادامه حمله های موشکی جدايی طلبان خبر داد.

با این حال روز سه شنبه وزارت دفاع اوکراین در بیانیه ای آنلاین اعلام کرد درگیری های خیابانی در دبالتسفه ادامه دارد و گروه های شورشیان در حال حمله به شهر با پشتیبانی خودروهای زرهی و توپخانه هستند و بخشی از شهر بدست «اشرار» افتاده است.

در حالی که تنها يکی از مقام های جدايی طلبان ادعا کرده است که کار خروج تسليحات سنگين از دبالتسفه آغاز شده است، دولت اوکراين می گويد به محض آرام شدن اوضاع و پايان حمله های جدايی طلبان، نيروهای دولتی جنگ افزار خود را از شهر خارج می کنند.

در ادامۀ درگيری های سنگين شهر دبالتسفه رهبران سه کشور روسيه، آلمان و اوکراين شب دوشنبه توافق کردند که امکان دسترسی ناظران سازمان امنيت و همکاری اروپا به مناطق جنگزدۀ شرق اوکراين را فراهم کنند.

انتظار می رود توافق صلح و خارج کردن تسلیحات، کانون مذاکرات تلفنی روز سه شنبه میان نمایندگان شورشیان، دولت اوکراین، روسیه و سازمان همکاری و امنیت اروپا باشد. این سازمان مسوولیت نظارت بر آتش بس را دارد اما تاکنون شورشیان شرق اوکراین مانع ورود نمایندگان این سازمان به دبالتسفه شده اند.

​یک سخنگوی ارتش اوکراین روز سه شنبه گفت در ۲۴ ساعت گذشته دست کم ۵ سرباز اوکراینی کشته و ۹ نفر دیگر مجروح شده اند. بیشتر تلفات در اطراف دبالتسفه رخ داده است.

وزارت خارجه آمريکا روز دوشنبه در بيانيه ای ضمن ابراز نگرانی عميق از وضعيت دبالتسفه اعلام کرد، توافق آتش بس، از روز يکشنبه تاکنون ۱۲۹ بار توسط جدايی طلبان طرفدار روسيه نقض شده است.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت مواردی که دولت اوکراین توصیف کرده تهدید کننده آتش بسی است که هفته گذشته بر سر آن توافق شد.​

اتحاديه اروپا که برای اعمال تحريم های بيشتر عليه روسيه در انتظار روشن شدن وضعيت اوکراين بود، روز دوشنبه با توجه به ادامه تشنج ها در شرق این کشور از تحريم های تازه عليه مسکو پرده برداشت.

در تحريم های جديد، قائم مقام وزارت دفاع روسيه، و ۱۸ نفر ديگر از مقام های روسی از سفر به اروپا منع شده و دارایی هایشان مسدود خواهد شد.

مسکو در واکنش می گويد پاسخی مناسب به تحريم ها خواهد داد و رهبران اروپا را به تناقض و بی منطقی متهم کرده است، چون تصميم در مورد تحريم های جديد در خلال روز هايی گرفته شده که پوتین سرگرم مذاکره در مورد توافق آتش بس بوده است.

XS
SM
MD
LG