لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

مقاومت یونان در پذیرش سیاست‌های «ریاضت اقتصادی» اتحادیه اروپا


نشست وزرای اقتصادی اتحادیه اروپا درباره بحران اقتصادی یونان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:32 0:00

جلسات وزرای دارایی یونان و هجده کشور اروپایی عضو حوزه ‌مالی یورو که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در بروکسل پایتخت بلژیک، به منظور گفتگو بر سر بدهی‌های یونان برگزار شده‌بود، بدون نتیجه و پیش از زمان موعود به پایان رسید.

دولت یونان بسته پیشنهادی وزیران دارایی حوزه یورو مبنی بر تمدید کمک‌های اقتصادی، که آتن در حال حاضر از آن بهره می‌برد، را رد کرده‌ و آن را «غیر قابل قبول» خوانده‌ است.

جورج آزبورن رئیس خزانه‌داری بریتانیا معتقد است یونان یا باید تا پایان هفته شرایط اصلی یک توافق را بپذیرد یا به تنهایی مسئولیت بدهی‌هایش را برعهده گیرد.

او در پایان جلسه‌ روز سه‌شنبه‌ وزیران دارایی حوزه‌ یورو در جمع خبرنگاران گفت «گفتگوهای سازنده‌ای بود، اما هنوز کار زیادی باقی مانده و هنوز تفاوت‌های قابل توجهی میان یونان و دیگر اعضای اتحادیه اروپا وجود دارد. تبعات نرسیدن به یک توافق برای امنیت و ثبات سیستم اقتصادی حوزه‌ یورو بسیار قابل توجه است«.

وزیران دارایی کشورهای حوزه یورو، شرط ادامه مذاکرات درباره بدهی‌های یونان را ‌مطرح شدن تقاضای تمدید برنامه کمک‌های اقتصادی از سوی آتن دانسته‌اند.

این بسته پیشنهادی در ازای تمدید کمک‌های ۲۴۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول‌ از یونان می‌خواهد که تمهیدات و اصلاحات سفت و سخت موسوم به «ریاضتی» را در این کشور در پیش گیرد.

برنامه کمک اقتصادی به یونان از سال ۲۰۱۰ میلادی آغاز شده و روز ۲۸ فوریه (۹ اسفند ماه) به پایان می‌رسد. اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول تا روز بیستم فوریه (اول اسفند ماه) به یونان فرصت داده است تا تقاضای تمدید این برنامه را مطرح کند.

گفته می شود دلیل اصلی مخالف یونان با طرح کمک‌های اقتصادی اروپا، تعهدات متقابل آتن در قبال آن است که به نوعی اقتصاد یونان را تحت سرپرستی اتحادیه اروپا قرار می‌دهد.

پس از شکست مذاکرات دوشنبه شب در بروکسل، روزنامه‌های یونانی از فشاری که اتحادیه اروپا بر یونان می‌آورد نوشتند.

یک روزنامه‌ یونانی نوشت که تنش به وجود آمده بیانگر این نکته است که یونان در حال «مقاومت کردن» است.

به نوشته این روزنامه «وزیر دارایی یونان، یانیس واروفاکیس، با عزم و اراده رسیدن به یک توافق به جلسه با همتایان اروپایی‌اش گام نهاده است تا جایی که واروفاکیس حاضر بوده متنی که توسط پیر موسکویسی، کمیسر اقتصاد و بودجه حوزه یورو، تهیه شده بوده را امضا کند.»

ولی این متن به تعبیر این روزنامه یونانی به «دیوار برلین» برخورد کرده‌ است و وزیر دارایی آلمان با استفاده از نفوذ خود، مفاد این متن را تغییر داده است. به عقیده آتن، متن جدید با متون قبلی تفاوتی ندارد و این کشور حاضر به امضا کردنِ آن نیست.

از سوی دیگر اشپیگل آنلاین پس از شکست مذاکرات و رد شدن بسته پیشنهادی حوزه یورو توسط یونان، از تیتر «مستی انقلابیون» استفاده کرد و نخست وزیر جوان و وزیر دارایی یونان را به دلیل دفاع از آرمان‌هایشان تحسین برانگیز خواند، اما‌ با اشاره به دولت جدید یونان و حزب سیریزا، نوشت که «غالبا انقلابیونی که سرمست قدرت شده‌اند، اسیر توهم می‌شوند و در دام غرور می‌افتند.»

وزیران خزانه‌داری حوزه یورو سخت به دنبال پیدا کردن توافقی مورد تایید یونان و دیگر کشورهای این حوزه هستند؛ وظیفه‌ای که با روی کار آمدن حزب ضد ریاضتی سیریزا بسیار پیچیده‌تر و مشکل تر از پیش شده‌است.

ارزش یورو تحت تاثیر احتمال نپذیرفتن بسته‌های حمایتی جدید از سوی یونان و مشکلات ناشی از آن کاهش پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG