لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۶

دولت ایران از آغاز حذف یارانه پردرآمدها خبر داد


دولت ایران از آغاز حذف یارانه پردرآمدها خبر داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

در حالی که دولت ایران پیشتر اعلام کرده بود که امکان شناسایی افراد پردرآمد را ندارد، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، از حذف یارانه نقدی افراد با درآمد بالا خبر داد.

حذف خانواده‌های پردرآمد از فهرست یارانه بگیران در چهار سال گذشته یکی از موضوع‌های بحث‌برانگیز درباره نحوه اجرای برنامه هدفمندی یارانه ها در ایران بوده است.

محمد باقر نوبخت که ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران را نیز بر عهده دارد، روز سه شنبه ۲۸ بهمن ماه گفت حذف پردرآمدها از فهرست دریافت یارانه از مدت‌ها قبل شروع شده و ضرورتی برای رسانه‌ای کردن آن وجود نداشته است.

اما کمتر از یک ماه پیش و زمانی که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، مصوبه حذف خانوارهای با درآمد بیش از ۲ میلیون تومان را به مجلس فرستاد؛ سازمان هدفمندی یارانه‌ها به تندی به این مصوبه واکنش نشان داد.

اکبر ایزدی، رییس سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت اطلاعات مربوط به ۷ تا ۱۵ میلیون نفر از یارانه‌بگیران در بانک های اطلاعاتی موجود نیست و امکان شناسایی خانواده‌های با درآمد بالا وجود ندارد.

اما حالا سخنگوی دولت با بیان این که وزارت تعاون و رفاه اجتماعی قادر به شناسایی افراد پردرآمد است، می‌گوید اگر این کار با دقت انجام شود، موجب استرس در جامعه نمی‌شود.

آقای نوبخت تعریف دولت از پردرآمدها را مشخص نکرده است، آن هم در حالی که وضعیت درآمد و هزینه در استانهای مختلف یکسان نیست.

دولت حسن روحانی فرودین ماه سال جاری از خانواده‌های پردرآمد خواسته بود از دریافت یارانه انصراف دهند، اما بعد معلوم شد ۷۳ میلیون نفر از یارانه بگیران دوباره ثبت نام کرده و تنها دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر انصراف داده‌اند.

هدفمندی یارانه‌ها حدود چهار سال پیش در دولت محمود احمدی نژاد آغاز شد و از آن زمان تاکنون همه یارانه بگیران ماهانه حدود ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت می‌کنند.

قرار بود دولت از محل درآمد آزاد کردن تدریجی قیمت‌ها و حذف یارانه‌ها، بخشی از درآمدهای حاصل از آن را هم به بخش صنعت و تولید اختصاص دهد، اما گزارش‌های رسمی نشان می دهد نه تنها اهداف برنامه ریزی شده برای درآمدهای هدفمندی یارانه محقق نشده، بلکه دولت از منابع دیگر برای پرداخت یارانه‌های نقدی استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG